10 lipca 2007 08:01

Wariant R, pełne powtórzenie wersji oryginalnej

8 lipca zespół w składzie: Michał Król (Vasque Team) oraz Marcin Gąsienica-Kotelnicki (TOPR) przeszli Wariant R w wersji oryginalnej, w całości.


Marcin Gąsienica-Kotelnicki w trudnościach okapu IX/IX+
(fot. Adam Kokot)

Prawdopodobnie jest to pierwsze powtórzenie wersji oryginalnej drogi, od czasu odhaczenia jej przez Darka Sokołowskiego w 1994 roku*. Kluczowy okap oferuje siłowe, a zarazem trikowe wspinanie w daszku. Wskazany jest szeroki rozstaw kończyn górnych ze względu na wysięg na starcie w przewieszenie ze słabej dwójki do dalekiej trójki. Przy niższym wzroście to mało precyzjna macanka brailem, co w konsekwencji kończy się poddaniem siłom grawitacji.

Okap padł za drugą próbą. Po porównaniu z innymi wyciągami na Mnichu daszek, w naszym odczuciu, ma nie więcej jak IX/IX+.

Marcin Gąsienica-Kotelnicki (TOPR)

Wariant R to historyczna i legendarna droga na wschodniej ścianie Mnicha. Wytyczona hakowo w 1955 roku przez Jana Długosza i Andrzeja Pietscha była kamieniem milowym w historii polskiego taternictwa.

Jej odhaczenie w 1991 roku przez Piotra Dawida Dawidowicza i Michała Waydę przełamało kolejną barierę w tatrzańskiej wspinaczce klasycznej (IX-). Piotr i Michał przeszli kluczowy okap wariantem, który nie pokrywał się oryginalnym przebiegiem linii.

W końcu lipca 1994 roku Darek Sokołowski przeszedł klasycznie Wariant R wariantem z obejściem okapu. Kilka dni później przeszedł sam okap wariantem oryginalnym, czyli linią wytyczoną przez pierwszych autorów drogi. Darek zasugerował wycenę IX+. Niestety nie było to przejście klasycznie w ciągu, bo pod wyciąg przez okap Darek doszedł A0, by nie tracić sił.

Zatem przejście Michała Króla i Marcina Gąsienicy-Kotelnickiego jest pierwszym pełnym klasycznym przejściem oryginalnej linii Wariantu R i zamyka 16-letnią epopeję pełnego uklasyczniania tej wspaniałej drogi, przeszło pół wieku będącej symbolem trudności technicznych w Tatrach. Gratulujemy!

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Wariant R [11]
    [i]Przy niższym wzroście to mało precyzjna macanka brailem, co w…

    10-07-2007
    dr know