2 lipca 2007 08:01

Ukazał się „Atlas wspinaczkowy – Europa” Wydawnictwa Eremis

Na rynku wydawniczym pojawiła się właśnie ciekawa propozycja Wydawnictwa Eremis czyli „Atlas wspinaczkowy. Europa, Część 1 – Francja, Włochy, Szwajcaria, Niemcy”.

Atlas wspinaczkowy. Europa, Część 1 - Francja, Włochy, Szwajcaria, Niemcy

autor: Stewart M Green
tłumaczenie: Tomasz Kliś
stron: 224
kolor: czarno-biały, offset
cena: 29,80

Jest to przewodnik po wybranych najciekawszych, najpiękniejszych oraz najbardziej popularnych europejskich rejonach wspinaczki skalnej. Książka adresowana jest do wszystkich miłośników wspinania. Ci, którzy wspinają się rekreacyjnie znajdą w niej opisy wielu ładnych i ciekawych dróg na średnim poziomie trudności, ekstremaliści informacje o najtrudniejszych obecnie drogach świata, a początkujący o drogach łatwych, a mimo to interesujących.

Większość rejonów wspinaczkowych położona jest z dala od głównych szlaków komunikacyjnych i centrów turystycznych, dlatego zmorą wybierających się na wspinaczkowe wakacje za granicą często jest samo odnalezienie skał. Przewodnik Stewarta M. Greena precyzyjnie prowadzi czytelnika od najbliższego większego miasta, czy zjazdu z autostrady, przez labirynt wąskich lokalnych dróg i ścieżek dosłownie do samego wejścia w ścianę.

W przypadku paru niezwykle trudnych do zlokalizowania miejsc, podane zostały również koordynaty GPS. Każdy z rejonów opisany jest według tego samego, przejrzystego schematu. Na początku podane są informacje ogólne, położenie, charakter wspinaczki i klimat; dalej następuje szczegółowy opis dojazdu, możliwości zakwaterowania i wyżywienia, oraz informacje jaki sprzęt trzeba zabrać ze sobą. Podana jest też w skrócie wspinaczkowa historia rejonu i adresy sklepów sportowych, w których można uzupełnić braki sprzętowe.

Wymienione zostały też inne leżące w okolicy ogródki skalne, które warte są odwiedzenia, a nie zostały opisane w tym przewodniku. Opisywane drogi są przeważnie wspinaczkami sportowymi, czyli wyposażonymi w stałe punkty asekuracyjne. W większości są to drogi jednowyciągowe, ale są tu również opisy wielu dróg dłuższych, a nawet znacznie dłuższych – do kilkunastu wyciągów.

Przebieg każdej z dróg wspinaczkowych jest dokładnie zaznaczony na czarno-białych fotografiach. W kilku przypadkach, tam gdzie nie dało się wykonać zdjęcia obejmującego całą ścianę, załączone zostały czytelne rysunki. Każda z dróg opatrzona została również krótkim opisem słownym. W przypadku dróg krótkich i nieskomplikowanych orientacyjnie ogranicza się on jedynie do podania liczby wpinek, ewentualnie charakteru drogi, w przypadku dłuższych podane są również informacje konieczne do orientacji w ścianie. Przy opisach dróg wymagających własnej asekuracji, wyszczególniony został sprzęt niezbędny do prowadzenia.

W części pierwszej przedstawione zostały ogródki skalne Włoch, Francji, Szwajcarii i Niemiec. W planowanej części drugiej mają się znaleźć skały Wielkiej Brytanii, Belgii, Grecji, Hiszpanii i Norwegii.

Przewodnik dostępny w naszej księgarni.

Do tej pory Wydawnictwo Eremis wydało 5 tytułów o tematyce wspinaczkowej:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum