26 lipca 2007 08:01

Słoweńcy w Peru

Postać słoweńskiego wspinacza Pavle Kozjeka jest świetnie znana wszystkim, którzy śledzą najciekawsze alpinistyczne wydarzenia ostatnich lat. W 2005 roku dokonał on w czteroosobowym zespole pierwszego pełnego (zakończonego wejściem na szczyt) przejścia Drogi Lowe’a (AI6, M5, A2, 800m) na Trapecio (5644m) w górach Cordiliera Huayhuash w Peru. Rok później, wspinając się solo, poprowadził nową drogę na południowej ścianie Cho Oyu (8201m), za co nominowany został do nagrody Złotego Czekana i wyróżniony w tym plebiscycie Nagrodą Publiczności.


"Stonehenge" na Puscantrupe Este
(fot. Pavle Kozjek/alpinist.com)

Po dwóch latach Pavle Kozjek powrócił w góry Peru w towarzystwie Grega Kresala, z którym w 1993 roku zrobił południową ścianę Chacraraju. Tym razem celem wyprawy w Cordiliera Huayhuash był odległy szczyt Puscantrupa Este (5410m). Słoweńcy wytyczyli nową, sześćsetmetrową drogę na wschodniej ścianie góry. Trudności linii nazwanej Stonehenge opiewają na VI+/VII-, lód 60-70 stopni. Było to prawdopodobnie drugie wejście na szczyt i pierwsza próba na tej ścianie po ponad 20 latach.


Kresal w trudnościach drogi
(fot. Pavle Kozjek/alpinist.com)

Jak relacjonują autorzy przejścia, droga oferuje wspinaczkę w pięknej, wulkanicznej skale, fragmentami niestety bardzo kruchej. Ruchomy 10-metrowy blok na kluczowym, VII-kowym wyciągu pod obciążeniem zmiażdżył włożonego za niego camalota. Wspinaczka zajęła zespołowi 10 godzin. Powrót odbył się zjazdami tą samą drogą.

Paweł Pustelnik (HiMountain Team)

Źródła: Alpinist

Przypomnijmy, że w tym sezonie w Andach, za sprawą Jordi Corominasa i Oriola Baro, powstało jeszcze kilka innych nowych dróg, patrz Pierwsza droga zachodnią ścianą Siula Chico.

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Wspin w Peru [4]
    Dokładnie to samo zdjęcie drogi co w niusie, ale drukowane…

    26-07-2007
    Waldorf