11 czerwca 2007 08:01

Kinga Baranowska na szczycie Mount McKinley (Denali)

Kinga Baranowska (Alpinus Expedition Team) zdobyła dziś najwyższy szczyt Ameryki Północnej – Mount McKinley (Denali) 6194 m n.p.m.

O godzinie 6.45 po południu, czasu UTC (- 8 godzin do CET) na szczycie Mount McKinley stanął zespół pierwszy wyprawy. Chwile później członkowie zespołu drugiego dotarli na szczyt kończąc z sukcesem ostatni etap wspinaczki, który trwał 7 godzin.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że zdobyliśmy szczyt – mówi Kinga Baranowska (Alpinus Expedition Team). Panujące na szczycie warunki są ekstremalne trudne. Temperatura wynosi -40°C i wieje silny wiatr”.

Mount McKinley zdobyli: Kinga Baranowska (Alpinus Expedition Team) oraz Filip Pawluśkiewicz, Martyna Wojciechowska i Piotr Pustelnik.

Mount McKinley (fot. Piotr Pustelnik)

Mount McKinley (fot. Piotr Pustelnik)

Mount McKinley – czyli w języku alaskańskich Eskimosów – Denali („Najwyższy”, „Tron Słońca”) jest najwyższą górą w Ameryce Północnej i należy do tzw. Korony Ziemi. Różnica wysokości od podstawy do szczytu wynosi prawie 6000 metrów. Denali jest również jedną z najzimniejszych gór na świecie, gdyż leży na południe od koła podbiegunowego na 63° N. Niższe ciśnienie atmosferyczne spowodowane bliskością bieguna sprawia, że zdobycie tego szczytu porównywalne jest ze zdobyciem siedmiotysięcznika w innym rejonie Ziemi.

Sponsor główny:

Patroni medialni:

 • National Geographic Traveler
 • onet.pl
 • Twój Styl
 • Wspinanie.pl
 • GÓRY
 • Magazyn Górski
 • PZA, KWW
Kinga Baranowska (ALPINUS EXPEDITION TEAM)
Jedna z najlepszych himalaistek młodego pokolenia. Członkini Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Od kilku lat związana zawodowo z branżą teleinformatyczną.Górską pasję odkryła mieszkając nad morzem. W Klubie Wysokogórskim Trójmiasto ukończyła kurs skałkowy i tatrzański. Pierwszym wyzwaniem poza granicami Polski był Matterhorn przebyty od strony włoskiej.W 2002 roku wspinała się na Mt Kenia (Batian 5199 m) i stanęła na szczycie Chan Tengri (7010 m) w górach Tien Shan.Rok później – pierwsza wyprawa w Himalaje. Zdobyła Cho You (8201 m) i tym samym stała się dziewiątą Polką w historii, której udało się wejść na ośmiotysięcznik.W 2004 roku brała udział w wyprawie na jeden z najtrudniejszych siedmiotysięczników świata – Pik Pobiedy (7439 m) w górach Tien Shan. Nie udało się zdobyć wierzchołka ze względu na trudne warunki atmosferyczne. W lipcu 2006 roku w wielkim stylu powróciła w góry wysokie z wyprawą Tryptyk Himalajski by stanąć na szczycie Broad Peak w Karakorum jako jedenasta kobieta w historii.

 
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  poprawna nazwa [7]
  poprawna nazwa to Denali, a nie Mt. McKinley.

  11-06-2007
  jerrygwizdek