11 maja 2007 08:01

Ryba solo – nowy rozdział free solo!

29 kwietnia Tyrolczyk Hansjörg Auer przeszedł free solo (buty i woreczek) sławną Drogę przez Rybę (Attraverso il Pesce, IX-) na Marmoladzie!


Południowa ściana Marmolady: na czerwono „Colpo di Coda” (6c+ A2) na niebiesko „Droga przez Rybę” (7b+)
(fot. Claudio Cima/Alpinist)

Przypomnijmy, że tę 33-wyciągową legendarną drogę wytyczył w dniach 2 do 4 sierpnia 1981 roku zespół Jindrich Sustr i Igor Koller (VII+, z miejscami A4). W sześć lat później austriacko-włoski zespół (Heinz Mariacher, Bruno Pederiva) uklasycznił Rybę (IX-), czyniąc ją symbolem free-climbingu na Marmoladzie i wspinaczkową ikoną Dolomitów. Ryba to jedna z najważniejszych i najsłynniejszych klasycznych dróg alpejskich. O jej klasie świadczy fakt, że mimo upływu lat jej wycena nie uległa zmianie.


Hans Jörg Auer pod ścianą Marmolady, tuż przed solówką
(fot. bergsteigen.at)

Auer nie poświęcił zbyt dużo czasu na patentowanie drogi. W 2004 roku przeszedł ją wspólnie z Thomasem Scheiberem (10,5 godziny). Wtedy nie udało im się jej pokonać RP. W sobotę przed solówką zjechał Rybą, by przyglądnąć się trudniejszym wyciągom (spędził na drodze 5 godzin). Przejście nastąpiło następnego dnia (29 kwietnia). Ponad 900-metrową drogę pokonał w zaledwie 2 godz. 55 min!

To nie była pierwsza ekstremalna solówka młodego (23 lata) Tyrolczyka. W ubiegłym roku przeszedł Tempi Moderni (6c/7a, 850m) – do tej pory droga miała dwa solowe przejścia: Maurizio Giordani 1985, Tomo Cesen 1989. Auer normalnie wspina się na poziomie skałkowego 8b, jego najlepszy RP to Glückshormon (8b+, Niederthai, Ötztal).

Niedzielny wyczyn Auera otwiera nowy rozdział górskiego free solo. Do najlepszych przejść z tej kategorii należą m.in.: solówka Alexa Hubera na Hasse-Brandler (VIII, 2002), czy wyczyny Michaela Reardona na Romantic Warrior (5.12b, 2005).

Mysza

Źródła: bergsteigen.at, klettern.de
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    O k.... [53]
    To tyle w tym temacie. No może z właściwą sobie…

    11-05-2007
    biedruń