26 lutego 2007 08:01

Ueli Steck błyskiem przez Eiger

Szwajcar Ueli Steck, specjalista od solówek, dokonał kolejnego niesamowitego przejścia – 21 lutego przebiegł drogą klasyczną, solo oczywiście, północną ścianę Eigeru, osiągając czas 3 godziny i 54 minuty!

Ta historyczna i mityczna ściana drogą klasyczną to 1650 m deniwelacji na szczyt o wysokości 3970 m.


Północna ściana Eigeru i linia przejścia Stecka
(fot. bergsteigen.at)

Przypomnijmy, że Ueli, który był w ubiegłym roku gościem Krakowskiego Festiwalu Górskiego, jest autorem kilku dróg na Eigerze, m.in. Young Spider (7a A2 M7 WI6) i jest to jego ulubiona alpejska ściana.

Oto co napisał po swoim ostatnim przejściu na Eigerze:

Warunki w Alpach nie są już takie złe. Mogłem spróbować przejścia, do którego przygotowywałem się od lat. Przeszedłem północną ścianę Eigeru w 3 h 54 min, stary rekord wynosił 4 h 41 min [Christoph Hainz 2003, przyp red.]. Jestem bardzo zadowolony i czuję, że jestem przygotowany do Annapurny


Ueli Steck (fot. Robert Bösch)

Ueli, swój dostępny jedynie dla wybranych, styl przejść przenosi z Alp w Himalaje. W 2005 roku postawił przed sobą ambitne zadanie seryjnego przejścia solowego trzech trudnych ścian w rejonie Mount Everestu: Cholatse (6439 m), Tawoche (6500 m) i Ama Dablam (6828 m). Projekt ten zrealizował w 2/3, z powodu trudnych warunków wycofał się z Ama Dablam, patrz Łańcuchówka w Himalajach – niedokończona.


Południowa ściana Annapurny (fot. Marcin Miotk)

W tym roku celem niesamowitego Szwajcara, jest południowa ściana Annapurny. Jeżeli Ueli pokona samotnie tę 3000-metrową ścianę to, jak sam pisze “może to być taki przełom, jak wejście Messnera na Everest bez tlenu”.

Mysza

Źródła: bergsteigen.at

Pełną wspinaczkową biografię Ueli Stecka znajdziecie tutaj.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    da radę? [10]
    gość jest niesamowity, ale myślę, że nie da rady, że…

    27-02-2007
    greg