Jedynka dla Kingi Ociepki

Znamy już zwycięzcę "Jedynki", najważniejszej polskiej nagrody wspinaczkowej. Prestiżowe trofeum w ostatnim dniu IV Krakowskiego Festiwalu Górskiego (10 XII) odebrała Kinga Ociepka.


Finaliści "Jedynki", od lewej: Jan Kuczera, Paweł Pustelnik, Adam Pustelnik, Kinga Ociepka, Piotr Morawski, Piotr Pustelnik


Kinga Ociepka (Five Ten) na „Geminis” 8c
(fot. Maciek Oczko – Marmot Team/wspinanie.pl)

Kinga (20 lat) już w zeszłym roku pokonała Nieznośną Lekkość Bytu VI.7. W tym roku przeszła jako pierwsza Polka drogę o trudnościach 8c (Geminis, Rodellar) poza granicami kraju. Jej przejście odnotowały wszystkie światowe serwisy i czasopisma wspinaczkowe, a Kinga znalazła się w pierwszej dziesiątce pań mających na swoim koncie drogę o trudnościach 8c.


Kinga Ociepka z "Jedynką"
(fot. wspinanie.pl)

Wśród sześci uznanych za najlepsze przejść, oprócz Kingi, znaleźli się: Piotr Morawski, Piotr Pustelnik, Łukasz Müller, Rafał Porębski, Tomasz Oleksy, Adam Pustelnik, Paweł Pustelnik, Jerzy Stefański, Jan Kuczera.


"Jedynkę” zaprojektował i wykonał Jan Śliżewski

„Jedynka” jest z założenia nagrodą arbitralną, ponieważ porównuje ze sobą trudno porównywalne dyscypliny, takie jak himalaizm, alpinizm, wspinaczka skałkowa, sportowa, a nawet ski-extreme. Jest również w pewnym stopniu subiektywna, bo każdy z członków Kapituły ocenia zgłoszenia według własnych kryteriów. Biorąc jednak pod uwagę przede wszystkim jakość danego osiągnięcia, jego relację do innych polskich i światowych sukcesów, takich porównań można dokonywać.

W ubiegłych latach jej laureatami zostali:

Rok Przejście Kto
2005 Piotr Morawski pierwsze zimowe wejście na Shisha Pangma 8027m [news, artykuł]
2004 Krzysztof Belczyński
Bogusław Kowalski
Wojciech Wiwatowski
Torre Sur, południowa ściana Trzeci Stopień Wyobcowania, VI, A4 VI+, Patagonia

Nowością w tym roku było włączenie do kapituły głosu szerokiego środowiska wspinaczkowego. Za pomocą formularza na stronie wspinanie.pl każdy mógł wybrać swojego laureata Jedynki. I co ciekawe, ten "głos ludu" w bardzo dużym stopniu pokrył się z decyzją całej kapituły.

Wydaje się, że tegorocznym werdyktem kapituła Jedynki udowodniła, że założenie, by mierzyć jakość przejść odległością od światowych dokonań ma sens. W ciągu trzech lat Jedynkę dostały przejścia wielkościanowe, himalajskie i skałkowe. Tym samym Jedynka okazuje się otwarta dla wszystkich dziedzin wspinania i w przyszłości może ją zdobyć zarówno bulderowiec, jak i himalaista…

Mysza

Wszystkie nominowane w tym roku przejścia znajdziecie tutaj, a decyzję o sześciu finalistach tutaj.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    King Kinga! [4]
    Brawo, w końcu "Hakowe Betony" z jury dostrzegły, że było…

    12-12-2006
    Tajemniczy Grzybiarz