Finaliści Jedynki 2006 wyłonieni!

Już po raz trzeci zostanie przyznana prestiżowa nagroda środowisk wspinaczkowych “Jedynka”. 17 listopada kapituła nagrody, przy pomocy uczestników naszego forum, wybrała 21 nominowanych przejść.


"Jedynkę” zaprojektował i wykonał Jan Śliżewski

Po głosowaniu kapituły "Jedynki" i środowiska wspinaczkowego (na portalu wspinanie.pl), w szóstce najlepszych osiągnięć sezonu 2006 znaleźli się (kolejność przypadkowa):

Piotr Morawski, Piotr Pustelnik

Tryptyk Himalajski – Cho Oyu (droga norm), Annapurna Wschodnia (wsch. grań), Broad Peak (droga normalna) – projekt zrealizowany bez zdobycia głównej Annapurny z powodu konieczności udzielenia pomocy Tybetańczykowi [patrz news].

Kinga Ociepka

  • Geminis 8c, Rodellar [patrz news]

Kinga (20 lat) już w zeszłym roku pokonała Nieznośną Lekkość Bytu VI.7, w tym roku przeszła jako pierwsza Polka drogę o trudnościach 8c na weście. A oto lista pogromczyń 8c – Hiszpanka Josune Bereziartu, Francuzka Liv Sansoz, Aleksandra Taistra (VI.7), Niemka Marietta Uhden, Amerykanka Beth Rodden, Hiszpanka Eva López i Słowenki – Martina Cufar, Natalija Gros i Maja Vidmar.

Łukasz Müller, Rafał Porębski

  • Via Italia, Piz Ciavazes, 8a RP, 8 wyciągów, 250 m, prawdopodobnie 4. przejście klasyczne [patrz news]

Tomasz Oleksy

Za świetne wyniki zajmowane w sezonie 2006 w zawodach Pucharu Świata w bulderingu:

  • Arco Rock Master – 2 miejsce [patrz news]
  • Moskwa – 3 miejsce [patrz news]
  • 8 miejsce w Pucharze Świata 2006 w bulderingu

Adam i Paweł Pustelnik

  • Amba, częściowo nowa droga/odhaczenie na ścianie zachodniej Ortotubka (znany również jako Central Pyramid lub Pik 3850) – trudności VI, 7c-c+, 1100m, RP, 1 dzień poręczowania, 2,5 dni w ścianie, 1,5 dnia w zejściu. [patrz news]
  • West Face Leaning Tower, V, 5.13b, A0, 10 wyciągów, 5h 50 min. – czas drugej próby [patrz news]
  • The Nose El Capitan, VI, 5.12d, 2 wyciągi C1, 31 wyciągów, 3 dni w ścianie
  • Gold Wall,Ribbon Falls Area, V, 5.13a, 11 wyciągów, RP
  • Lurking Fear, El Capitan, VI, 5.7, C2F, 19 wyciągów, 13h)
  • Moratorium, Shults Ridge, 5.11c, 3 wyciągi OS

Jerzy Stefański, Jan Kuczera

  • Droga Timofeeva, Asan (4230m), Kara-Su, 6A w skali rosyjskiej, trudności 7a, A3, 2,5 dnia [patrz news]
    uwzględniając także:
  • Czarna Wołga, południowo-zachodnia ściana Piku Kotina (4521m), Kara-Su, 7a OS, 29 wyciągów, 1500 m + 200 m granią na szczyt, 1,5 dnia (z Arturem Magierą) [patrz news]

Zdobywcę tegorocznej “Jedynki” poznamy w niedzielę, 10 grudnia 2006, podczas Gali IV KFG.

Ponadto, w głosowaniu głosy uzyskali, w kolejności otrzymanej liczby:

  • Mariusz Nowak, Alfred Sosgórnik – za nową drogę na szczyt Mituraju (5750m), Kordyliera Huayhyuash,
  • Michał Król, Przemysław Wójcik – za działalność w Dolinie Miyar,
  • Anna Czerwińska – za wejście na Makalu (8463 m),
  • Piotruś Schab (10 lat) – za Chińskiego Maharadżę,
  • Bogusław Kowalski, Jerzy Stefański – za Wielkie Pęknięcie, El Monstruo,
  • Maciej Ciesielski, Jakub Radziejowski, Wawrzyniec Zakrzewski – za nowe drogi w rejonie Trango,
  • Ania Sztompka – za osiągnięcia skałkowe 2006,
  • Adam Pieprzycki, Marcin Szczotka – za nowe drogi w rejonie Trango,
  • Jacek Jurkowski – za sportowe przejścia tatrzańskie.

Wszystkich nominowanych możecie zobaczyć tutaj.

W imieniu kapituły “Jedynki”

Artur Paszczak

Tagi:



  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Finałowa jedynka [8]
    Wszystko pięknie , tylko nie rozumiem dlaczego nie ma wśród…

    4-12-2006
    Vigo