20 października 2006 08:01

Brytyjczycy na Kedar Dome

Brytyjczycy Tim Emmett i Ian Parnell wytyczyli nową drogę, wiodąca południowo – wschodnim filarem  Kedar Dome (6831 m), szczytu w himalajskim rejonie Gangotri.

Jego imponująca, monolityczna ściana wschodnia zwraca uwagę wszystkich przechodzących Lodowcem Gangotri. Jej uroda "uwiodła" również nasz doborowy team w składzie: Jacek Fluder, Janusz Gołąb i Stanisław Piecuch, który w czternastodniowym szturmie w stylu kapsułowym rozwiązał środek monolitu (VIII A3+, 1300 m, 22.9. – 4.10.1999). Przed nimi urwisko atakowało kilka wypraw (w tym dwie brytyjskie) jednak premierową linią na ścianie jest Droga Węgierska, prowadząca lewym ograniczeniem i omijająca główne spiętrzenie ściany (VII A2, 1300 m).


Tim Emmett/www.planetmountain.com

Emmett i Parnell spędzili w ścianie 7 dni, wytyczając (w stylu alpejskim i onsight) nową, w pełni klasyczną linię o trudnościach w skali brytyjskiej E3/4 6a, czyli w okolicach VIII- UIAA. Kluczowy wyciąg, który poprowadził Tim, stanowiło gładkie zacięcie na wysokości powyżej 6000 m. Brytyjczycy ni wbili ani jednego spita!

Zespoły węgierski oraz polski z powodu fatalnych warunków doprowadzili swoje drogi tylko do końca trudności. Przejście Brytyjczyków jest więc pierwszym wejściem na szczyt Kedar Dome od strony wschodniej.

peem

Źródła: planetfear

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Pomyłka z datą.. [3]
    Coś mi się wydaje że Fluder-Gołąb- Piecuch nie zrobili swojej…

    20-10-2006
    Kuba M