28 września 2006 08:01

Chris Sharma – najtrudniejsze deep water solo

Chris Sharma zrealizował swój najtrudniejszy projekt deep water solo, biegnący po ogromnym łuku znajdującym się u wybrzeży Majorki.


Łuk Es Pontas u wybrzeży Majorki
(fot. Brett Lowell/Big Up Productions)

Amerykanin już od kilku lat jest zauroczony wspinaczką deep water solo (DWS) i spędza wiele miesięcy na eksplorowaniu nadbrzeżnych klifów wysp Morza Śródziemnego. Jego ulubionym rejonem jest jednak Majorka. Do 2005 roku odwiedzał Majorkę aż sześć razy. Wytyczał swoje linie a także powtórzył wszystkie najtrudniejsze i najdłuższe drogi wyspy. Autorem wielu z tych dróg jest guru wspinaczki DWS na Majorce Miguel Riera, który wspina się w tym stylu już od 20 lat. Właśnie Miguel na prośbę Chrisa – „Pokaż mi najbardziej szaloną, niesamowitą i doskonałą linię jaką widziałeś na wyspie” – wskazał na łuk Es Pontas.


Chirs Sharma na łuku Es Pontas
(fot. Big Up Productions)

Wymarzona przez Chrisa linia rozpoczyna się 10 metrami siłowej wspinaczki, po których następuje najbardzie efektowne miejsce drogi – dwumetrowy strzał z podchwytów do dużej płaskiej dziurki. By pokonać to miejsce Chris potrzebował ok. 40-50 prób i jest to dla niego – „Najdłuższy i najtrudniejszy strzał jaki robił.” Następnie Chris idzie dalej łukiem kolejne 12 metrów. Jest to najtrudniejszy odcinek drogi wymagający uważnego haczenia pięty.

Prace nad tym projektem Chris rozpoczął jeszcze w 2005 roku i droga stała sie jego obsesją. Próbował jej ponad 80 razy. Ostatni raz tak dużo energii poświęcił na Realization, pierwszej niekwestionowanej 9a+ (patrz news).

Chris zgodnie ze swoim zwyczajem unika wyceny drogi, ale mówi: „Odkąd zacząłem uprawiać DWS chciałem znaleźć drogę na granicy moich możliwości… Drogę, która byłaby w jakiś sposób porównywalna z Realization„. Co pozwala się domyślać, że nienazwana jeszcze linia to może być 9a+ lub więcej…

Z pracy Crisa nad drogą dzięki bigupproductions.com powstanie film, ale już teraz można zobaczyć trailer nowej produkcji tego uznanego studia, jak i wywiad z Chrisem.

Źródła: freakclimbing, bigupproductions
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Patenciarz ;) [13]
    ... droga stała sie jego obsesją. Próbował jej ponad 80…

    29-09-2006
    PTR