24 lipca 2006 08:01

Broad Peak – ostatni etap Himalajskiego Tryptyku

Ostatnim etapem Himalajskiego Tryptyku Piotra Pustelnika było zdobycie Broad Peaku (8047 m), 12. szczytu świata. Wyprawa zamierzała wejść na szczyt nową drogą biegnącą południową granią. Nieudaną próbę pokonania tej grani podjął w 1984 roku zespół Kukuczka/Kurtyka.


Broad Peak – żółtym kolorem z lewej droga normalna, z prawej planowana linia południową granią

Cel tego etapu wyprawy udało sie zrealizować połowicznie. Wierzchołek Broad Peaku został zdobyty, ale drogą normalną, południowa grań nadal czeka na swoich zdobywców.

Najpierw 8 lipca o godzinie 14.00 czasu lokalnego na szczycie stanęli Piotr Pustelnik (HiMountain Team) i Peter Hamor (Słowacja). Do ataku z obozu III (7200 m) himalaiści wyruszyli w trójkę, razem z Piotrem Morawskim (Marmot Team). Na przełęczy między wierzchołkami (7900 m) napotkali bardzo osłabionego – w stanie deterioracji wysokościowej – Austriaka (najprawdopodobniej był on po biwaku). Piotr Morawski sprowadził go do obozu III. Wyżej na grani Piotr Pustelnik i Peter Hamor odnaleźli drugiego himalaistę, ale ten już nie żył. Po posłudze chrześcijańskiej kontynuowali wspinaczkę do szczytu.

Następnego dnia, również Piotr Morawski, po sprowadzeniu Austriaka, już samotnie wszedł na wierzchołek.

Ze względu na warunki na południowej grani (upały pierwszej dekady lipca spowodowały, że wszystko w ścianie i na grani było „wytopione”, kruche, i niebezpieczne) wyprawa zrezygnowała z próby wejścia na Broad Peak nową drogą.

W dniu 22 lipca o godz. 16.20 czasu lokalnego, kolejny członek wyprawy, himalaistka z Warszawy Kinga Baranowska (Himountain Team) po sześciu dniach wspinaczki drogą normalną stanęła na szczycie. Kinga jest 11 kobietą w historii, która zdobyła ten szczyt.

Cały Tryptyk Himalajski, na który składało się zdobycie trzech ośmiotysięczników: Cho Oyu, Annapurny i Broad Peaku można uznać za bardzo udany. Wyprawa stanęła na każdym ze szczytów:

 • na Cho Oyu – 24 kwietnia Piotr Morawski i Peter Hamor (patrz news),
 • na Annapurnie – 21 maja Peter Hamor (patrz news), również 21 maja Piotr Morawski i Piotr Pustelnik stanęli na szczycie Annapurny Wschodniej (8010 m)
 • na Broad Peaku – 8 lipca Piotr Pustelnik i Peter Hamor, 9 lipca Piotr Morawski i 22 lipca Kinga Baranowska.

I choć nie udało się zrealizować 100% planów i nie wszyscy podstawowi uczestnicy Tryptyku stanęli na każdym z wierzchołków (szkoda zwłaszcza Annapurny, której w tej chwili po zdobyciu Broad Peaku brakuje Piotrowi Pustelnikowi do Korony Himalajów) to Tryptyk zakończył się szczęśliwie.

Wielkie brawa dla członków wyprawy za postawę w górach, przypomnijmy że uratowali aż dwóch wspinaczy, pokazując po raz kolejny iż pomoc w "strefie śmierci" jest możliwa. Na Annapurnie, która była bardzo blisko Piotr Morawski i Piotr Pustelnik zrezygnowali ze zdobycia szczytu i sprowadzili tybetańskiego himalaistę Lotse, który na wysokości utracił wzrok, a na Broad Peaku Piotr Morawski już z przełęczy (7900 m) odprowadził wyczerpanego Austriaka do obozu III. Jeszcze raz WIELKIE BRAWA!

Mysza

Źródła: klubzdobywcow.pl

Tagi: • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Broad Peak - ostatni etap Himalajskiego Tryptyku [13]
  Fajny, pełny tekst. Jedyne warte uzupełnienia to to, że Morawski…

  26-07-2006
  artur hajzer