26 maja 2006 08:01

mBank Lotto Tryptyk Himalajski 2006 – Annapurna szczęśliwe zakończenie

Na tą wiadomość czekaliśmy od prawie tygodnia, ostatni kontakt z wyprawą miał miejsce 18 maja), cała ekipa wyprawy mBank Lotto Tryptyk Himalajski 2006 dotarła do bazy pod Annapurną.

Droga (wejściowa i zejściowa) Jerzego Kukuczki i Artura Hajzera na Annapurnę z 1988 roku, właśnie ten wariant zdobycia szczytu wybrała wyprawa mBank Lotto

Droga (wejściowa i zejściowa) Jerzego Kukuczki i Artura Hajzera na Annapurnę z 1988 roku, właśnie ten wariant zdobycia szczytu wybrała wyprawa mBank Lotto

Po długiej i wyczerpującej akcji górskiej na główny wierzchołek, 21 maja, dotarł Słowak Peter Hamor.

Piotrowie Pustelnik i Piotr Morawski osiągnęli wierzchołek wschodni (8010 m), po czym musieli zawrócić z uwagi na konieczność udzielenia pomocy Tybetańskiemu himalaiście, który doznał ślepoty śnieżnej (na ośmiu tysiącach mogło oznaczać śmiertelne zagrożenie atakiem obrzęku mózgu). Po kilku dniach oczekiwania (już praktycznie bez żywności) na odzyskanie wzroku przez Tybetańczyka, wszyscy zeszli do bazy. Dotychczasowy brak wiadomości był spowodowany całkowitym rozładowaniem telefonu.

Piotr Pustelnik relacjonuje akcję na Annapurnie: „Nigdy nie zrobiłem czegoś bardziej trudnego i niebezpiecznego”.

Mysza

Źródła: klubzdobywcow.pl

Wyprawa jest częścią Himalajskiego tryptyku, którego celem jest zdobycie trzech ośmiotysięczników: Cho Oyu, Annapurny i Broad Peaku. Do tej pory udało się zrealizować pierwszą część ekspedycji, 24 kwietnia Piotr Morawski (Marmot Team) i Peter Hamor weszli na szczyt Cho Oyu.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum