18 maja 2006 08:01

Martyna Wojciechowska zdobyła Everest – szczegóły

Dzisiaj (18 maja) w godzinach przedpołudniowych (czasu lokalnego) Martyna Wojciechowska stanęła na szczycie Everestu (8848 m n.p.m.), najwyższej góry Ziemii.


Martyna Wojciechowska wyrusza do ataku na Everest
(fot. Wojciech Trzcionka)

Na szczycie stanęli też pozostali członkowie ekipy: Bogusław Ogrodnik (Wrocław), Dariusz Załuski (Warszawa), Janusz Adamski (Szczecin), Tomasz Kobielski (Gliwice), oraz Szerpowie Ang Dorjee (to jego dwunaste wejście na Everest), Mingma Tenzing (drugie wejście) i Phur Tenzing (pierwsze wejście).

Jako pierwszy z polskiej ekipy na szczyt wyszedł Janusz Adamski. Po nim na górze pojawił się Tomasz Kobielski. Martyna Wojciechowska była trzecia. Po nich na szczyt kolejno wchodzili Dariusz Załuski, Szerpowie, Bogusław Ogrodnik.

Jura Jermaszek (Rosjanin), który próbował wchodzić bez tlenu musiał zawrócić z połowy drogi do Balkonu z powrotem do Obozu IV po tlen i również ruszył na szczyt.

Martyna Wojciechowska jest trzecią i najmłodszą (31 lat) Polką, która zdobyła Mount Everest (8848 m). Pierwszą była Wanda Rutkiewicz, która zdobyła szczyt w 1978 roku w wieku 35 lat. Druga była w 2000 roku w wieku 50 lat Anna Czerwińska (najstarsza kobieta na szczycie Everestu). Dziennikarka TVN jest jedną z ponad 100 kobiet, które stanęły na Evereście. Pierwsza kobieta stanęła na szczycie Everestu w 1975 roku była to Japonka Junko Tabei.

Źródła: HiMountain

Newsy o wyprawie:

Uczestnicy: Janusz Adamski, Jura Jermaszek, Tomasz Kobielski, Bogusław Magrel, Simone Moro, Bogusław Ogrodnik, Wojciech Trzcionka, Martyna Wojciechowska, Darek Załuski.

Działalność na Mount Everest: 8 kwietnia – 20 maja

Tagi: • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Brawo Martyna! [34]
  I tym sposobem zamknęła gęby niedowiarkom i zawistnikom...

  18-05-2006
  puszysty

  nie za bardzo rozdmuchane poruszenie? [18]
  Przed Martyną wszedł na szczyt 70-latek, dzisiaj nowozelandczyk bez dwóch…

  19-05-2006
  karmazyn

  gratulacje jestes moją idolką [4]
  ja uwazam że to jest wydarzenie ale niestety żadna polska…

  25-05-2006
  palma

  gratulacje jestes moją idolką [4]
  ja uwazam że to jest wydarzenie ale niestety żadna polska…

  25-05-2006
  palma