29 kwietnia 2006 08:01

Puurs – pierwsza edycja Pucharu Świata na trudność

W dniach 28-29 kwietnia rozegrano w Puurs (Belgia) pierwszą edycję Pucharu Świata na trudność.

Z ciekawością czekaliśmy na debiut w Pucharze dwóch młodzieżowych gwiazd wspinania: Davida Lamy i Charlotte Duriff (oboje mają niespełna 16 lat). I “młodziaki” nie zawiodły, ale od początku.

Wśród panów naturalnym faworytem zawodów był zwycięzca Pucharu 2005 Flavio Crespi, ale sytuacja po półfinale nie przedstawiała się dla Włocha zbyt ciekawie, zajmował bowiem dopiero piąte miejsce ex equo z Tomasem Mrazkiem. Wyglądało na to, że szykuje się ogromna sensacja i “wejście smoka” w wykonaniu Davida Lamy, który jako jedyny skończył drogę półfinałową!

Na drodze finałowej ułożonej przez Francois Legranda i preferującej raczej wyższych zawodników jedna sekwencja i sposób jej pokonania odzielał tych, którzy stanęli na podium od reszty stawki.


Tomas Mrazek (fot. worldcuppuurs.com)

Pierwszym, który przedarł się przez ten trudny moment był Tomas Mrazek. Jako jedyny, nie przejmując się chwytami pozwalającymi na łatwiejsze obejście, poszedł na wprost pokazując ogromną moc. Niestety zabrakło jej później, dwa ruchy dalej spadł.


Flavio Crespi w akcji (fot. worldcuppuurs.com)

Za nim startował Flavio Crespi, pewnie doszedł do kluczowego miejsca i właściwie rozwiązał zadanie przygotowane przez Legranda. Zszedł w dół na lewo do filarka, gdzie lekko odpoczął i pewnie pokonał decydującą sekwencję. Zostało mu dość sił, by wykonać jeszcze kilka ruchów i spadł 2-3 metry przed końcem drogi.


David Lama (fot. worldcuppuurs.com)

Kolejni zawodnicy odpadali zapychając się w “wariant Mrazka”, ale brakowało im mocy Czecha na pokonanie miejsca. Publiczność zaś z niecierpliwością oczekiwała występu Davida Lamy. Ten wystartował zdecydowanie i bez kompleksów. Bardzo szybko pokonał dół drogi, mocno wyciągając się na Legrandowych kraulach. W kluczowej sekwencji wykazał się wyczuciem – poszedł śladami Flavio i ogromna sensacja wisiała w powietrzu…

Jednak siły zaczęły opuszczać młodego Austriaka, wykonał jeszcze kilka przechwytów. Przeszedł najwyższy punkt osiągnięty przez Mrazka, spadł jednak ok. 1,5 metra poniżej Flavio.

Choć David Lama nie zwyciężył, to drugie miejsce jest ogromnym sukcesem. Pokonał wielu bardzo doświadczonych i starszych zawodników. Celne wydają się słowa komentatora zawodów – Narodziła się nowa gwiazda.

Trzeba też odnotować start naszego zawodnika. Marcin Wszołek niestety nie przedarł się z eliminacji do półfinału. Brakowało niewiele, jedna pozycja dzieliła go od pierwszego półfinału w Pucharze Świata. Ostatecznie zajął 27. miejsce.

Wśród pań rywalizacja była również bardzo ostra. Po półfinale prowadziły dwie Słowenki: Natalija Gros i Maja Vidmar. Gros jako jedyna skończyła drogę półfinałową i podobnie jak u panów wydawało się, że bezwzględna (8 zwycięstw) triumfatorka Pucharu 2005 Austriaczka Angela Eiter jest na straconej pozycji, zajmowała trzecie miejsce. Młodziutka Charlotte Durif zajmowała dobre 4. miejsce ex equo z resztą francuskiej ekipy (Sandrine Levet, Caroline Ciavaldini, Florence Pinet).


Natalija Gros (fot. worldcuppuurs.com)

Ale walka trwała do końca i Angela Eiter wykazała, że choć nie jest w najwyższej formie, potrafi zawalczyć. Podobnie jak Francuzki Sandrine Levet i Caroline Ciavaldini pokonała całą drogę finałową i o pozycji na podium zdecydowały wyniki z półfinału. Zaś Słowenki spadły dużo niżej i zaprzepaściły swoją szansę. Natalia była ostatnia w finale, a Maja uplasowała się za młodą debiutantką Charlotte Duriff.


Angela Eiter (fot. worldcuppuurs.com)

W konkurencji pań startowały dwie nasze zawodniczki, im udał się awans do półfinału. Wśród 26 półfinalistek Kinga Ociepka zajęła 21. a Agata Wiśniewska 24. miejsce.

Mysza

Wyniki kobiety:

 1. Eiter Angela (AUT)
 2. Levet Sandrine (FRA)
  Ciavaldini Caroline (FRA)
 3. Graftiaux Chloe (BEL)
 4. Durif Charlotte (FRA)
 5. Vidmar Maja (SLO)
 6. Pinet Florence (FRA)
 7. Gros Natalija (SLO)
  ..
 8. Ociepka Kinga (POL)
  ..
 9. Wiśniewska Agata (POL)

Wyniki mężczyźni:

 1. Crespi Flavio (ITA)
 2. Lama David (AUT)
 3. Mrazek Tomas (CZE)
 4. Verhoeven Jorg (NED)
 5. Zardini Luca (ITA)
 6. Lachat Cédric (SUI)
 7. Puigblanque Ramon Julian (ESP)
 8. Dugit Fabien (FRA)
  ..
 9. Wszołek Marcin (POL) • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum