12 kwietnia 2006 08:01

Prostowanie Requiem – najtrudniejsza tradycyjna droga?

Szkocki wspinacz Dave MacLeod wyprostował drogę Requiem (E8 6b) w Dumbarton w Szkocji, tak pokonana linia nazwana Rhapsody może być najtrudniejszą drogą na własnej asekuracji na świecie, jej wycena w skali angielskiej to E11 7a, co pomijając kwestię asekuracji odpowiada 8c+.


Dave MacLeod na “Rhapsody”
(fot. Paul Diffley/Hotaches.com)

Requiem wytyczył w 1983 roku Dave Cuthbertson i w tym czasie była to najprawdopodobniej najtrudniejsza droga na świecie! W 1979 roku Tony Yaniro poprowadził Grand Illusion (8a/8a+, Kalifornia) a w 1984 roku Wolfgang Güllich przeszedł Kanal im Rucken (8b).

Requiem ma ok. 35 metrów długości, lecz u góry ucieka w łatwiejszą załupę. Cuthbertson po oglądnięciu w 1983 roku prostowania Requiem stwierdził, że wspinaczka byłaby bardzo trudna z problematyczną asekuracją. Rhapsody oferuje naprawdę dalekie wyjścia ponad przeloty, Dave przy próbach prowadzenia zaliczył kilka ponad 15-metrowych lotów na małych (RP!) kostkach.


Dave MacLeod z kostkami, po dłuuugich lotach
(fot. scottishclimbs.com)

MacLeod poważnie pracował nad drogą od roku, ale jak mówi: Wiedziałem o tej linii odkąd zacząłem się wspinać. Była tak naturalnym celem – wspinaczka rysą od dołu na sam szczyt. Przystawiałem się do niej w 2002 roku, kiedy robiłem E9, ale nie potrafiłem nawet przytrzymać się chwytów.

Mysza

Źródła: Climbing, ukclimbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Skala angielska? [8]
    Adminie Myślałem, że M oznacza coś innego ;) Chyba chodziło…

    12-04-2006
    Micaj