18 kwietnia 2006 08:01

Michael Reardon – mistrz free solo

W nawiązaniu do newsa o przyznaniu przez amerykański magazyn „Climbing” nagród Golden Piton za najlepsze wspinaczki 2005 roku musimy uzupełnić informację o niesamowitym przejściu i osobie.

Michael Reardon w lecie ubiegłego roku pokonał free solo OS (prawie, patrz niżej) Romantic Warrior (5.12b, 9 wyciągów). Trudności 5.12b to 7b w skali francuskiej, a nasze swojskie VI.4.


Michael Reardon na „Romantic Warrior” 5.12b
(fot. crimpermag.com)

Romantic Warrior znajduje się na granitowej ścianie Warlock w California Needles. Ma ok. 300 metrów długości i biegnie pionowym, a częściowo nawet wywieszającym się systemem zacięć i rys.

Pierwszy wyciąg ma 5.10, potem łatwy 5.7, ale później jest znacznie trudniej 5.11b, 5.12a/b, 5.9, 5.12b, 5.11b, i potem już łatwiej 5.9. Drogę normalnie zespoły dwójkowe pokonują w ciągu jednego dnia, Reardon potrzebował na jej przejście niecałych dwóch godzin.

Oczywiście Reardon wcześniej zdobywał informacje o charakterze drogi z przewodników i od innych wspinaczy, znał także pierwsze trzy łatwiejsze wyciągi, ale pomimo to jest to niesamowite przejście.

Oto, co o dokonaniu Reardona powiedział John Bachar, legenda free solo:

Musiał zwariować lub coś takiego… Ale poważnie, przejście „Romantic Warrior” to jedno z najtrudniejszych w historii. Ludziom trudno jest zrozumieć, że Reardon jest uzależniony od solówek. Właśnie taki rodzaj wspinania lubi i jest specjalistą w tej dziedzinie. Nie pokonuje najtrudniejszych dróg z liną, ale ma wystarczające umiejętności, by dokonać kolejnych przełomowych solówek, zwłaszcza, że obecnie niewielu wspinaczy poświęca się sztuce free solo.

Reardon to postać ciekawa, jako dziecko w latach 70. występował w filmach, w latach 80. zafacynował go glam-rock, został muzykiem i nagrał kilka albumów. Rownocześnie reżyserował wideoclipy i reklamówki, sprzedał też z sukcesem kilka scenariuszy. W latach eksplozji internetu założył firmę internetową, którą później sprzedał. Powrocił do filmu i pracuje dla największych wytwórni. Jest też autorem, reżyserem i producentem serii filmów wspinaczkowych „Climb On!”. Jego filmografię znajdziecie w IMDb.

Ale oddajmy głos Reardonowi, by poznać jego motywację do wspinaczek free solo:

Kiedy wspinasz się z liną, zamieszanie spowodowane koniecznością używania sprzętu niszczy czystość przeżywania tej chwili. Dla mnie wspinaczka to wyjście tak wysoko, że boisz się pójść dalej. To takie uczucie, jakie miałeś w dzieciństwie, gdy wspinałeś się na drzewo.

Ludzie myślą, że chcę się zabić. Ale to nie prawda. Mam żonę i 11-letnią córkę. W świecie występują tylko dwie relacje: pasożytnictwo i symbioza. Ja staram się żyć w symbiozie ze skałą.

I na koniec małe zestawienie solowych dokonań Michaela:

  • najwięcej przesolowanych dróg w ciągu jednego dnia: ponad 280 w Joshua Tree,
  • najdłuższa przesolowana droga: Palisade Traverse (VI 5.9, 160 wyciągów) w 22 godziny przez 13 wierzchołków w Górach Sierra,
  • najtrudniejsza droga skałkowa solo OS: Outrage (5.13a) w Boney Bluffs
  • najtrudniejsza droga skałkowa solo: Ghetto Blaster (5.13b) w Malibu Creek
  • najtrudniejsza droga wielowyciągowa solo: Romantic Warrior (V 5.12b) w California Needles.

Mysza

Zapraszam na stronę Reardona, gdzie znajdziecie więcej zdjęć i pełną wykładnię free solo.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum