29 marca 2006 08:01

Akcja „Wspinacze chronią Zakrzówek” u prezydenta Krakowa

Akcja „Wspinacze chronią Zakrzówek” trwa, dzisiaj przedstawiciele akcji mieli okazję spotkać się z prezydentem miasta Krakowa prof. Jackiem Majchrowskim.

Zakrzówek z lotu ptaka fot. Krzysztof Karolczyk/AG/Wyborcza

Zakrzówek z lotu ptaka
fot. Krzysztof Karolczyk/AG/Wyborcza

Akcja ruszyła po zakupie części gruntów na Zakrzówku przez dużą portugalską firmę developerską (Gerium Development), która zamierza w tym rejonie dokonać dosyć poważnych inwestycji. Skala tych inwestycji będzie zależeć od właśnie tworzonego przez miasto planu zagospodarowania, który ma zostać podpisany przez prezydenta pod koniec kwietnia.

Celem Akcji jest utrzymanie dostępu do wszystkich ścian wspinaczkowych w rejonie Skałek Twardowskiego i zachowanie charakteru rekreacyjnego Zakrzówka.

2 marca rozpoczęliśmy zbieranie podpisów pod listem do prezydenta miasta Krakowa. List w ciągu kilku dni podpisały aż 5353 osoby! Prezydent prof. Jacek Majchrowski docenił siłę naszego głosu i zostaliśmy zaproszeni na spotkanie 29 marca.

Od prawej: prezydent prof. Jacek Majchrowski, Adam Potoczek i Renata Piszczek (fot. wspinanie.pl)

Od prawej: prezydent prof. Jacek Majchrowski, Adam Potoczek i Renata Piszczek (fot. wspinanie.pl)

W Urzędzie Miasta z prezydentem spotkali się koordynujący akcją Adam Potoczek (prezes KW Kraków) wraz z Renatą Piszczek (RENI-Sport) i Wojtkiem Słowakiewiczem (wspinanie.pl).

Usłyszeliśmy, że „wspinanie będzie”. Przygotowywany plan zagospodarowania przewiduje bowiem zabudowę jedynie do ulicy Wyłom. Tereny, na których znajdują się skałki mają utrzymać swoje przeznaczenie rekreacyjne, ze szczególnym uwzględnieniem aktywnych form wypoczynku (wspinania, nurkowania, rowerów górskich).

Na ręcę prezydenta złożyliśmy prośbę o zgodę na uczestnictwo w opracowywaniu planu zagospodarowania, tak by wspinacze stali się stroną w procesie podejmowania decyzji. Mamy nadzieję, że dzieki sile środowiska wspinaczkowego uda się osiągnąć ten cel.

Wojtek Słowakiewicz

Następnym krokiem Akcji będzie spotkanie z nowym właścicielem gruntów portugalską firmą Gerium Development Polska sp. z o.o.

Akcja ponadto współpracuje z mieszkańcami i Radą Dzielnicy VIII. Byliśmy na kilku zebraniach w tej sprawie. Mieszkańcy dzielnicy planują utworzenie Komitetu Obrony Zakrzówka.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum