11 lutego 2006 08:01

Piolet d’Or dla House’a i Andersona

Wczoraj, 10 lutego, w Grenoble swój werdykt ogłosiło jury Piolet d’Or ("Złoty Czekan"), przyznawanej po raz piętnasty, najbardziej prestiżowej nagrody górskiej.

Wybór nie byl łatwy, ale spośród sześciu nominowanych przejść za najbardziej wartościowe członkowie jury uznali wytyczenie przez Amerykanów Steve’a House’a i Vince’a Andersona nowej drogi na ścianie Rupal (Nanga Parbat). Przejście zostało dokonane w stylu alpejskim w ciągu sześci dni, bez użycia poręczowek i butli tlenowych. Więcej szczegółów dotyczących tego przejścia znajdziecie w relacji Droga Anderson/House – wydarzenie roku w Himalajach.


Vince Anderson i Steve House


Linia Anderson/House na ścianie Rupal (fot. grivelnorthamerica.com)

W 2005 roku wybór jury (patrz news), któremu przewodniczył Krzysztof Wielicki wzbudził ogromne kontrowersje. Kapituła w nominacjach nie dostrzegła wielu ciekawych i dokonanych w dobrym stylu przejść. Za najważniejsze uznano rosyjskie przejście w stylu oblężniczym północnej ściany Jannu (7710m).

Wydaje się, że tegoroczny werdykt spotka się z aprobatą środowiska wspinaczkowego, przypomnijmy, że w ubiegłym roku Nagrodę Publiczności otrzymał właśnie Steve House za wytyczenie solo nowej drogi na południowo-zachodniej ścianie K7 (6.934m).

Nominacje:

Nanga Parbat (8125 m), ściana Rupal
Steve House, Vince Anderson (USA)
Nowa droga centralnym filarem ściany Rupal o długości 4.100m i trudnościach WI4 M5, 5.9. Pokonana w stylu alpejskim w 6 dni i dwa dni zejścia drogą Messnera. Steve i Vince nie korzystali ze stałych poręczówek na drodze Messnera.

Broad Peak (8.047 m), południowo-zachodnia ściana
Denis Urubko, Serguey Samoilov (Kazachstan)
Nowa droga południowo-zachodnią ścianą o długości 2.500m i trudnościach 6b, lód 75°. Pokonana w stylu alpejskim w 6 dni i dwa dni zejścia drogą normalną.

Chomo Lonzo, Tybet
Christian Trommsdorf, Yannick Graziani i Patrick Wagon (Francja)
Wejście na dwa dziewicze szczyty (Chomo-Lonzo NW 7195m, Chomo Lonzo Central 7540m) drogą o trudnościach ED (1500 m), w stylu alpejskim z minimalnym użyciem lin poręczowych.

Khumbu express, Nepal
Ueli Steck (Szwajcaria)
Za solową łańcuchówkę w Himalajach: północna sciana Cholatse (6439 m, droga 1600m, M6, 2 dni), wschodnia ściana Tawoche (6500 m, droga 1600 m, 4,5 godz.), północno-wschodnia ściana Ama Dablam (6828 m, Ueli zrezygnował na wysokości 5800 m).

Cerro Murallón, Patagonia
Robert Jasper, Stefan Glowacz (Niemcy).
Za wytyczenie 27-wyciągowej drogi Vom Winde verweht o trudnościach 7c+, A2, M4. Drogę przeszli w drugiej próbie, pierwsza w 2004 roku, liny poręczowe na pierwszych wyciągach.

Cerro Torre (3102 m), Patagonia
Alessandro Beltrami, Ermanno Salvaterra (Włochy) i Rolando Garibotti (Argentyna)
Nowa droga północną ścianą o długości 1200 metrów i trudnościach określanych najwyższym stopniem w skali alpejskiej ABO.

Jury Złotego Czekana:

 • Stephen Venables (Wielka Brytania), przewodniczący
 • Pierre Hofmann (Szwajcaria), GHM
 • A. Bolotov y M. Mikhailov (Rosja), zwycięzcy z roku 2004, droga ścianą Jannu
 • Mike Twid Turner (Wielka Brytania)
 • Sylvo Karo (Słowenia), Mountain Wilderness International
 • François Marsigny (Francja)
 • Im Duc Young (Korea Południowa)
 • Guy Chaumereuil (Francja), fundator nagrody
 • Redakcja "Montagnes magazine"

Mysza

Tagi: • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum