10 listopada 2005 08:01

Big Hammer 9a Christiana Bindhammera

Niemiec Christian Bindhammer w prawdziwie brzydki jesienny dzień, 1 XI, dokonał 1. przejścia drogi Big Hammer, otwartego od 1992 roku projektu w rejonie w Pinswang (Austria). Chris pozwolił sobie na odważną deklarację trudności – 9a. Trzeba jednak pamiętać, iż ma on na swoim koncie trzy 9a – słynną, rzetelną Action Directe (2003), pierwszą włoską drogę o tych trudnościach Ground Zero (2002) oraz tegogoroczną, “lajtową” Kinematix, a także 8c+/9a czyli Underground (2002).

Christian Bindhammer na "Big Hammer" 9a (fot. Wolfgang Ehn / christian-bindhammer.de)

Christian Bindhammer na “Big Hammer” 9a (fot. Wolfgang Ehn / christian-bindhammer.de)

Big Hammer startuje Roter Riss 8a, następnie, pod okapem, znajduje się podchwytowy, pierwszy crux o trudnościach 8b/8b+. Po nim odcinek restowych klamek i kluczowa, bulderowa sekwencja 8A/A+. W sumie ta 25-metrowa droga oferuje wszystko, czego dusza wspinacza zapragnie. Do jej przejścia potrzebne są zarówno siła maksymalna, jak i wytrzymałość.

A oto komentarz Chrisa – “Do tej pory nie spotkałem się z żadną drogą, która by stawiała tak różnorodne wymagania co do siły i wytrzymałości siłowej. Na pierwszy rzut oka nie wygląda ona w ogóle trudno, ale w rzeczywistości skała jest uwarstwiona bardzo niekorzystnie, a poza tym jest o wiele bardziej przewieszona niż się wydaje. Praca nad drogą zajęła mi dużo czasu”.

Przygotowania do przejścia trwały ok. 11 dni, z czego 7 poświęcił na wymyślanie koncepcji połączenia, stosunkowo łatwych, poszczególnych przechwytów w ciąg. Próby te utrudniał skomplikowany układ chwytów wymuszający ciągłą zmianę pozycji i dobrą pracę nóg – większość chwytów na drodze to odciągi i ściski. Dopiero 8. dnia Chris rozpoczął poważne próby prowadzenia drogi, o mały włos nie zakończone sukcesem – 10 dnia spadł z ostatniego przechwytu. Triumf przyszedł dopiero po dwudniowym reście.

W tym czasie zapisał na swoje konto również 1. przejście innej drogi w tym rejonie – Pandemonium 8c.

Sprocket, tłum. MoHaj

Źródła: climbing.de
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum