14 października 2005 08:01

Nowa droga w Karakorum – Moonlight Pillar – uzupełnienie

W połowie września polski zespół w składzie: Tomasz Polok i Jan Kuczera poprowadził nową drogę na Changi Peak w Dolinie Nangmah w Karakorum. Patrz news Moonlight Pillar w dolinie Nangmah w Karakorum. Poniżej więcej szczegółów o drodze.

Droga o długości około 800-900 metrów (200 m z lotną asekuracją i 14 wyciągów po ok. 50 m) biegnie zachodnim filarem Changi Peak, głównie płytami i rysami. Droga została poprowadzona w stylu alpejskim zupełnie na lekko (jedynie goreteksy), OS w 11 godzin na zachodni prawdopodobnie najniższy wierzchołek Changi Peak, który następnie przechodzi w długą grań.


Droga biegnie generalnie środkiem filara, tak jak najłatwiej puszczało (fot. Jan Kuczera)

Wspinanie w dolnych fragmentach filara (fot. Jan Kuczera)

Początkowo filar jest bardzo połogi i miejscami kładzie się (trudności do IV, tutaj z lotną). Im wyżej to trudności rosną a filar staje się pionowy. Trudności drogi sięgają stopnia VII (UIAA), 2 wyciągi IV+, reszta to V i VI oraz jeden wyciąg VII. Mimo to wyciąg, jaki wydał nam się najtrudniejszy (najtrudniejszy psychicznie jaki kiedykolwiek robiłem w górach), to pewne VI-. Trudności techniczne na nim, choć względnie niskie, to pokonywane przy prawie całkowitym braku asekuracji w niepewnej skale (mocno zwietrzały granit), w niesamowitej ekspozycji wspinanie tarciowe, połogie, bez chwytów (nogi i ręce wyłącznie na tarcie).


Wspinanie w górnych fragmentach filara (fot. Jan Kuczera)

Na piku (fot. Jan Kuczera)

Na pozostałych wyciągach asekuracja na pewno lepsza ale mało komfortowa. Generalnie wspinanie bardzo delikatne. Na drodze został pozostawiony wyłącznie jeden spit i to tylko na stanowisku, gdy już nic innego nie można było założyć.

Jan Kuczera
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum