29 października 2005 08:01

Mosoraski na Anica Kuk – ku przestrodze!

W sierpniu tego roku podczas pobytu w Paklenicy (Chorwacja) wybraliśmy się niemal rodzinnie na drogę Mosoraski na północno zachodniej ścianie Anica Kuk. Mosoraski to najprostsza droga na ścianie, o trudnościach piątkowych i długości 350 metrów (11 wyciągów).


Na wyciągach przed spotkaniem (fot. Andrzej Marcisz)

Wspinaliśmy się w dwóch zespołach, ja z synem Mikołajem, Piotrek Sztaba z moim bratankiem Wojtkiem. Właściwie to nie byłoby o czym pisać gdyby nie pewien incydent, który przydarzył nam się na siódmym wyciągu wspinaczki. Wspinając się takim klasycznym kominko-zacięciem, o gładkich ściankach, zostałem zastopowany przez siedzącą w środku zacięcia żmiję co najmniej metrowej długości. Miałem wiele szczęścia, że przechodząc kolejną przewieszkę, po prostu nie włożyłem ręki w rysę gdzie siedziała gadzina. No cóż, trzeba mieć jednak trochę szczęścia.

 


Nasza "znajoma" (fot. Andrzej Marcisz)

Droga jest obita w tym miejscu bardzo gęsto a przeloty są umieszczone daleko od rysy, wobec czego szybko wpiąłem się w nita i próbowałem opanować swoją sytuację. Żmija wydawała się jednak równie przestraszona jak ja i szybko zaczęła chować się wgłąb szczeliny. Zdarzyłem wyjąć aparat i zrobić kilka zdjęć aż znikła całkowicie. Po konsultacjach z Piotrkiem postanowiłem dojść do stanowiska powyżej.

Miałem nadzieję, że problemy ze żmiją się zakończyły. Mikołaj szedł na drugiego, a za nim wspinał się Piotrek. Kiedy dochodzili do mnie zorientowałem się, że na mojej wysokości ze szczeliny wypełza stara znajoma. Postanowiła wspinać się do góry a my byliśmy zmuszeni czekać, aż zniknie gdzieś głębiej w szczelinie. Przez blisko godzinę mieliśmy nie mogliśmy narzekać na brak emocji. W końcu udało mi się ją wyprzedzić, Piotrek "przeprowadził", później Mikołaja przez zagrożoną strefę.


Na wyciągach powyżej spotkania ze żmiją (fot. Andrzej Marcisz)

Na dole okazało się, że była to vipera ammodytes, czyli żmija nosoroga.

Andrzej Marcisz

Żmija nosoroga (Vipera ammodytes) – zwana piaskową; wąż z rodziny żmijowatych. Występowanie: południowo-wschodnia Europa , Azja Mniejsza. Cechą charakterystyczną tej żmii jest mięsisty wyrostek między nozdrzami. Silnie jadowita.

Źródło: Wikipedia.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Węże w Chorwacji [3]
    Wygooglałem przypadkiem ten stary artykuł o spotkaniu z wężem w…

    28-09-2008
    funky