21 września 2005 08:01

Houlding o włos od Free Rider OS

Brytyjczyk Leo Houlding był bardzo bliski pokonania OS Free Ridera (5.12d), najłatwiejszej klasycznej kombinacji na El Capitan (Yosemite, USA). Do szczęścia zabrakłu mu tylko jednego z 34 wyciągów drogi.

"Freerider" na El Capitan

„Freerider” na El Capitan

Free Rider jako pierwsi przeszli w 1998 roku Alex i Thomas Huberowie, było to równocześnie drugie jednodniowe klasyczne przejście drogi na El Capitan. Autorką pierwszego jest Lynn Hill (1994, The Nose).

Leo był w dobrej formie, co udowodnił tydzień wcześniej przechodząc w pięć godzin OS Regular Northwest Face (5.12, 24 wyciągi) na Half Dome.

Leo uderzył na Free Ridera 15 września wspólnie z Chrisem Van Leuven. O 10 rano osiągnęli Heart Ledges, gdzie Free Rider pokrywa się na jednym wyciągu (5.11-) z drogą Free Blast. Leo robił Free Blast, więc OS nie byłby w 100% czysty :). O 16.20 zespół, po 21 wyciągach pokonanych przez Leo OS, osiągnął El Cap Spire, gdzie zabiwakowali.

Następnego dnia wystartowali o 8 rano i Leo postanowił oszczędzać siły i zakładał średnio pięć przelotów na 70 metrach. Niestety na kluczowym 24. wyciągu odpadł i marzenie o OS-ie na El Capie przepadło. Po krótkiej pracy nad cruxem poprowadził ten wyciąg. Następne padły już OS i o 17.30 osiągnęli szczyt.

Mysza

Źródła: Climbing

Jesienią ubiegłego Nicolas Favresse wspólnie z Seánem Villanueva również o mało co nie przeszedł OS Free Ridera, do szczęścia także zabrakło im jednego wyciągu.

W Dolinie działają również bracia Huberowie, ich celem jest pobicie czasu przejścia The Nose (2 h 48 min 55 s, patrz news) ustanowionego przez zespół Hans Florine i Yuji Hirayama w 2002 roku. Alex podczas jednej z filmowych sesji dokumentującej przygotowania spadł z ok. 15 m (!) na ziemię, szczęśliwie skręcił tylko kostkę!
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum