Jak zacząć się wspinać – Karabinki

Karabinki to element sprzętu wspinaczkowego mający ogromną ilość zastosowań. Służą one wspinaczom do wpinania liny do punktów asekuracyjnych, do asekuracji, do zjazdów i do podchodzenia po linie, do noszenia innych elementów sprzętu wspinaczkowego przy uprzęży oraz do wielu innych mniej lub bardziej wymyślnych celów. Mówiąc językiem potocznym karabinki można byłoby określić jako ogniwa wykonane ze stali lub odpowiednich stopów aluminium. Zaletą karabinków stalowych jest większa odporność na ścieranie oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Jednakże z uwagi na spory ciężar nie są one często stosowane podczas „zwykłej” wspinaczki. Podobnie jak w wielu innych dziedzinach sportu również we wspinaczce panuje tendencja do używania jak najlżejszego sprzętu, bowiem jego waga nadzwyczaj często decyduje o (nie)powodzeniu przedsięwzięcia, ma wpływ na szybkość poruszania się wspinacza w ścianie, a co za tym idzie na jego bezpieczeństwo.

Karabinki mają przeróżne kształty i wielkości w zależności od przeznaczenia. Od kształtu karabinka w pewnym stopniu zależy m.in. jego wytrzymałość. Dwa zasadnicze rodzaje karabinków to karabinki zakręcane (posiadające blokadę zamka) i karabinki zwykłe. W tej części artykułu omówimy budowę karabinka oraz najczęściej spotykane kształty karabinków, a także związane z tym wady i zalety.

Opis karabinka

Kształty karabinków

Karabinki owalne

Karabinki o tym klasycznym kształcie zyskały popularność dzięki swojej poręczności, o czym decyduje w pierwszym rzędzie brak ostrych kątów. Jednakże owalny kształt powoduje, iż obciążenia rozkładają się w równym stopniu na długie ramię (korpus) karabinka oraz na część z zamkiem, której wytrzymałość jest mniejsza niż wytrzymałość korpusu. Z tego powodu karabinki owalne charakteryzują się mniejszą wytrzymałością niż karabinki o innych kształtach.

Karabinki D-kształtne

Kształt tych karabinków przypomina literę D. Dzięki temu kształtowi większa część obciążenia zostaje przeniesiona na długie ramię/korpus karabinka, co skutkuje większą wytrzymałością niż w wypadku karabinków owalnych. Jednakże zamek nie otwiera się zbyt szeroko, co może niekiedy utrudniać operacje sprzętowe.

Karabinki asymetryczne D-kształtne

Kształt tych karabinków przypomina literę D, jednak są one z jednej strony nieco szersze. Umożliwia to szersze otwarcie zamka karabinka, co zwiększa ich funkcjonalność w niewygodnych sytuacjach.

Karabinki gruszkowate

Ten kształt ma w zasadzie tylko pewien typ karabinków zakręcanych. Są bardzo wygodne w użyciu ze względu na szerokie otwarcie zamka oraz dużą ilość miejsca na liny, taśmy i węzły. Oprócz tego bardzo dobrze nadają się do asekuracji przy pomocy półwyblinki. Stąd zresztą wzięła się ich nazwa „karabinek HMS”. Skrót pochodzi od niemieckiej nazwy półwyblinki „Halbmastwurf”.

Karabinki z wygiętym zamkiem

Karabinki te posiadają wygięty zamek i zazwyczaj są z jednej strony szersze, co bardzo ułatwia wpięcie liny. Zostały one stworzone z myślą o ułatwieniu wpinania liny na trudnych drogach, gdzie szybkość wpięcia liny nierzadko decyduje o sukcesie.

Piotr Górka i Krzysztof Skoczylas

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum