7 grudnia 2004 08:01

II Krakowski Festiwal Górski za nami

W niedzielę zakończył się II Krakowski Festiwal Górski impreza, która jak słychać przypadła Wam do gustu!

Przez cztery dni za sprawą klubu Wagabunda, magazynu Góry i naszego serwisu wspinanie.pl w hali Akademii Ekonomicznej wydarzyło się wiele dobrego – udane projekcje filmów, pokazy slajdów, spotkania itp.


Publiczność dopisała!


Dyrektor festiwalu Rafał Ziobro podczas otwarcia

Bez wątpienia wielkim wydarzeniem był show Alexandra Hubera. Można się było spodziewać, że będzie to interesujące spotkanie. Ale to czego byliśmy świadkami przeszło nasze oczekiwania. Imponująca, a co najważniejsze bardzo inspirująca opowieść Alexa na długo pozostanie w pamięci. Publiczność (ponad 1000 osób) owacją na stojąco pożegnała wspinacza, o którym nie bez kozery mówiono „the best fucking climber in the world!”. Alex pokazał jak wiele dzieli nasze wspinanie skalne od najwyższego poziomu. Różnice leżą oczywiście w sferze sportowej, ale szczególnie w mentalnej (ta psycha!!!!!!!!!) – nieprawdopodobna wręcz umiejętność poszukiwania wspinaczkowych celów i wielka wytrwałość w ich realizowaniu!


Alex Huber i Piotr Górka (super tłumaczenie!)

Festiwal to głównie impreza filmowa. W tym roku udało nam się pokazać filmy z Banff Mountain Film Festival. Dzięki temu wzrósł poziom merytoryczny imprezy, a wielu naszych rodzimych twórców mogło się przekonać, że kamera i podkład muzyczny to dopiero wstęp do filmowego rzemiosła. Mamy nadzieję, że idea konkursu filmowego podniesie w przyszłości poziom polskiego amatorskiego filmu „górskiego”. W przyszłym roku możemy obiecać, że selekcja będzie surowsza :-)


Zwycięzca konkursu polskich filmów – Michał Zieliński, współreżyser „Na Krawędzi”,
w tle organizatorzy

Najlepsze zagraniczne filmy festiwalu to m.in. „Dirty Derek”, „Eiger – śladami pierwszych zdobywców” – klasyczne, porządnie zrealizowane dokumenty. Wśród rodzimych produkcji na czoło wybiły się „Na Krawędzi” (Grand Prix), „Ciao Martina” (II Nagroda), „Chantengri.com” (wyróżnienie), „Zimno i Pada”(wyróżnienie) oraz nienagrodzone „The Trip 2” i „Step 2”. Na szerszą analizę przyjdzie z pewnością czas.


dyr TPN Paweł Skawiński

Bardzo owocne – pełna sala oraz wysoki poziom merytoryczny debaty – było sobotnie spotkanie z dyrektorem TPN Pawłem Skawińskim oraz szefem TOPR Janem Krzysztofem, na którym dyskutowano nowe regulacje ruchu turystycznego w Tatrach.


Ola Taistra i wspomagający ją Sebastian Wutke

Mocnym punktem festiwalu były spotkania, pokazy slajdów i filmów najlepszych polskich wspinaczy: o swoich wyczynach opowiadali zarówno nasi skałkowcy – Adaś Pustelnik i Ola Taistra, oraz specjaliści od dłuższych wspinaczek – hakowych: Maciek Ciesielski, Bogusław Kowalski, jaki i klasycznych: Dawid Kaszlikowski, Piotr Korczak i Andrzej Marcisz, a także himalaiści: Ryszard Pawłowski, Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy.


Ryszard Pawłowski podpisujący swoją najnowszą książkę „Smak Gór”


Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy

Podczas festiwalowej Gali swoją nagordę za najlepsze osiągnięcie wspinaczkowe 2004 przyznała PZA. Laureatami Jedynki zostali twórcy nowej drogi na Torre Sud w Patagonii – zespół: Krzysztof Belczyński, Bogusław Kowalski i Wojciech Wiwatowski.


Laureaci Jedynki: Bogusław Kowalski i Wojciech Wiwatowski z trofeum

Festiwalowi towarzyszyły również prezentacje sprzętu i najnowszych publikacji książkowych. Wiele osób skorzystało z kursów pierwszej pomocy.


Kurs pierwszej pomocy
Prezentacje sprzętu

WSPÓŁPRACA

PATRONAT MEDIALNY

SPONSORZY

Już teraz zapraszamy na przyszłoroczny III KFG!

ps. Alex to również znakomity tancerz :-)

ps2. Redakacja wspinania.pl z Alexem :-)


Sprocket, Alex i Mysza

Sprocket
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum