5 października 2004 08:01

Wielowyciągówki Ines Papert i Martiny Cufar

Niemka Ines Papert w towarzystwie Ueli Stecka dokonała niedawno 2. przejścia wielowyciągowej drogi Letzte Ausfahrt Titlis na wschodniej ścianie Titlis (3020 m) w Alpach Szwajcarskich. Ta 500-metrowa wspinaczka została pokonana w lipcu przez Stefana Glowacza i Markusa Dorfleitnera (news). Najtrudniejszy, z trzynastu wyciągów, oferuje trudności około X-.


Orientacyjny przebieg drogi Letzte Ausfahrt Titlis (fot. Robert Frost)


Ines na Letze Ausfahrt Titlis (fot. Robert Frost)

Z kolei Słowenka Martina Cufar wraz Marko Lukiciem dokonali przejścia słynnego Hotelu Supramonte na Sardynii. Droga to zacna – najtrudniejszy wyciąg osiąga trudności 8b, a pozostałe oferują niezwykły ciąg – 7b+, 7c+, 8b, 8a+, 8b, 7c, 7a+, 7b+, 7b, 7b, 6b. Nie da się ukryć, że Martinie należą się gratulacje – Hotel to przecież jedna z najtrudniejszych wielowyciągowych wspinaczek w Europie, wytyczona od dołu i nie oferująca spitowych przepinanek!

Z kolei Marko to doświadczony wspinacz mający na swoim koncie m.in. 8c+ RP, 8a+ OS oraz wspinaczki górskie o trudnościach ok. 8a+ na własnej asekuracji – np. w Alpach Julijskich Smer Norcev (Droga dla Wariatów, najtrudniejszy wyciąg – 8a) i Last Minute (n.w. – 8a+), a także pierwsze klasyczne przejście drogi Camillotto-Pellesier 8b (n.w.) na Cima Ovest w Dolomitach oraz nową drogę w Patagonii (29-wyciągowa Minuta Modrosti na wsch. ścianie Fortalezzy VIII-, A4).

Sprocket

Źródła: klettern.de, 8a.nu
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum