15 października 2004 08:01

Saf Minal – pierwsza droga północną ścianą

Anglik Ian Parnell i Amerykanin John Varco 5 września, po kilkudniowej wspinaczce północną dziewiczą ścianą, osiągnęli szczyt Saf Minal. Saf Minal (6911m n.p.m.) znajdujący w Himalajach Garhwalu w Indiach został zdobyty w 1975 roku drogą od południa.


Widok z Gorur dome na (od lewej) Saf Minal, Kalanka and Chanagabang (fot. www.geocities.com/mrarnab)

Ian i John uderzyli w ścianę w najczystszym stylu, bez rekonesansu, obozów i lin poręczowych. Północna ściana Saf Minal to prawie dwa kilometry mikstowej wspinaczki w kruchej skale, którą postanowili “ugryźć” startując żebrem prowadzącym do systemu lodowych kuluarów w górnej części ściany.


Ian Parnell i John Varco

Po trzech dniach wspinaczki zatrzymało ich załamanie pogody, po 36 godzinach biwaku w częściowo postawionym namiocie, postanowili mimo fatalnych warunków ruszyć dalej. Już w ciemnościach osiągneli zachodnią grań 200 metrów pod szczytem. Następnego poranka piękna pogoda umożliwiła zakończony sukcesem atak na sczyt.

Lecz nie był to koniec wyprawy, wycofanie się drogą zajęło im dwa dni – bazę osiągnęli bez jedzenia z kawałkiem liny jedną kością i dwoma firendami. Ian zrzucił podczas wspinaczki 11 kilogramów, ale z typowym angielskim humorem podsumował ich wyprawę: To najprawdopodobniej najdroższa ale i najskuteczniejsza dieta jaką do tej pory stosowaliśmy.

Zobacz też: Ian Parnell.

Mysza

Źródła: Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum