14 lipca 2004 08:01

Wieści ze świata

Hiszpan Patxi Usobiaga otworzył nową drogę o trudnościach 9a. Ekstrem nazywa się Psikoterapia i znajduje się w rejonie Villanueva de Valdegobía. Patxi, co prawda, nie jest jednoznaczny w kwestii wyceny, jednak uważa, że droga jest trudniejsza od wszystkich 8c+ jakie zrobił.

Przejście Usobiagi możemy zobaczyć na filmie:

Młodociany Czech Adam Ondra (11 lat – ur. 5.02.1993) co chwila zasypuje serwisy swoimi ciekawymi przejściami. Tym razem odwiedził francuski Gorges Du Tarn, a owocem wypadu są efektowne oesy na 4 drogach 8a+ i „niezliczonej” ilość ósemek a.

Francuz Pierre Bollinger w przeciągu trzech dni poprowadził dwie nowe drogi o trudnościach 8c+ w szwajcarskim rejonie Chuenisberg. Światło dzienne ujrzała d’Instant de Fébrilité i Fusion. Kilka dni później Pierre wykorzystał znajomość tamtejszych ekstremów i połączył, dodając nowy odcinek trawersu, fragment Enfant de Boheme 8c, z najtrudniejszymi, końcowymi przechwytami Fusion – dzięki czemu powstała „nowa” 8c Enfant de la fusion. Nie tylko u nas kombinują :-).

Z kolei znany wielu polskim wspinaczom Ukrainiec Jewgienij Kriwoszajcew otworzył nową wspinaczkę o nazwie Parallelny Chertopolokh i trudnościach około 8c+. To również dość skomplikowana kombinacja (opis) o długości 32-33 metry. Droga stała się najtrudniejszym ekstremem rejonu Red Stone na Krymie. Żeni towarzyszył m.in. Andrej Vedenmeer, który w ciągu jednego dnia przeszedł prawie wszystkie drogi o trudnościach od 8a w górę w Red Stone (9 dróg)! Niepowodzeniem zakończyły się jedynie jego próby na wymagającym (kilka miejsc bulderowych) projekcie Matador 8c+! Krym zawdzięcza wizytę kadry ukraińskiej niemieckiej ambasadzie, która, bez podania przyczyny, odmówiła im przyznania wiz. Ekipa wybierała się na Mistrzostwa Europy do Lecco…

Sprocket

Źródła: 8a.nu, escalade-alsace, mountain.ru
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum