1 czerwca 2004 08:01

Sezon Zimowy 2003/04 – najlepsze przejścia – komunikat KWiU PZA

Koleżanki i Koledzy,

Za nami kolejny sezon zimowy, jeden z najcięższych w ostatnich latach. Nic dziwnego, że w takich warunkach przejściami nie sypnęło. A jednak w pewien sposób był to sezon testowy – fatalne warunki i pogoda sprawiły, że tylko najwytrwalsi i najskuteczniejsi byli w stanie osiągnąć swoje cele. Wysiłek włożony w ich realizację był niejednokrotnie wyższy, niż wskazywałyby na to “numerki”. Wspinanie zimowe jest wystarczająco trudne przy dobrej pogodzie, a w warunkach ubiegłej zimy każde przejście stanowiło dowód niepospolitych umiejętności jego autorów.

Dlatego właśnie, po namyśle, traktujemy ten sezon jak każdy inny. Więcej – tym z Was, którzy dopisali kolejne drogi do swojego wykazu składamy serdeczne gratulacje i wyrazy uznania.

W kategorii najlepsze przejście w Tatrach, przyznaliśmy następujące nagrody:

  • Kazalnica Cubryńska, Direttissima V+ A0, A2+, Maciej Ciesielski, Paweł Kopta, Adam Pieprzycki – pierwsze przejście non-stop, 23h. Świetne przejście w paskudnych warunkach, styl i wola walki godne podziwu.
  • Kaczy Mnich, Prawa Turnia, Odyseja V, A2+, Arek Grządziel, Tomasz Polok, Tomasz Szumski – nowa droga, 3 dni z poręczowaniem. Gratulacje za realizację nietypowego pomysłu, a przede wszystkim za wyjście poza "Moko"!
  • Czołówka Mięgusza, Prawy Dziadek M6 z miejscem M7, Tomasz Olszewski i Piotr Soczyński – pierwsze przejście klasyczne. "Drajtuling" w tatrzańskim granicie nie jest sprawą łatwą, a przejście Dziadka wymagało dużych umiejętności i dobrej "psychy".

Wyróżnić chcemy ponadto:

Kocioł Kazalnicy, Polak w Kosmosie V+, A2+, Andrzej Lipka i Grzegorz Skorek – najszybsze przejście zimowe 9h. Ten zespół skraca czasy przejść już niemal rutynowo.

Świecznik Raptawicki Okap Muskata M9, Darek Kałuża i Renata Hajnosk – pierwsze przejście klasyczne i pierwsza droga w stopniu M9 w Tatrach Polskich. Co ważne – bez dodatkowego ubezpieczania drogi spitami.

W kategorii najlepszy wykaz nagrody nie przyznaliśmy, bo z wykazami był pewien problem ;-)

W kategorii “Świat” nie zdziwi Was zapewne pierwsza nagroda dla:

  • Krzysztof Belczyński, Bogusław Kowalski i Wojciech Wiwatowski, za Trzeci Stopień Wyobcowania, VI, A4 VI+, Torre Sur, Patagonia. Za ocenę niech wystarczy opinia patagońskiego "Grześka Głazka", czyli Rolando Garibottiego: "(…) it is a good line, specially the upper part".

Chcemy także wyróżnić udany pobyt grupy unifikacyjnej w rejonie Fitz Roya, a szczególnie:

  • Filar Włoski Wawrzyńca Zakrzewskiego i Filipa Zagórskiego, VII+, OS, 800m, Aguja Saint-Exupery, pierwsze polskie przejście i wejście na szczyt
  • Nową Drogę Marcina Szczotki i Mariusza Nowaka, VII, OS, 550m, Aguja Guillaumet, dodatkowo pierwsze polskie wejście na szczyt
  • Ipermermoz Macieja Ciesielskiego i Kuby Radziejowskiego, VII OS, 650 m, z własnym wariantem VII OS, A0, Aguja Mermoz, pierwsze polskie przejście i wejście na szczyt.

Na zakończenie wyróżnić chcielibyśmy dużej klasy wyczyn, jakim było zimowe przejście pd. ściany Shishapangmy, niestety nie uwieńczone zdobyciem wierzchołka, dokonane przez Simone Moro (Włochy) i Piotra Morawskiego (przy wsparciu Dariusza Załuskiego), w ramach wyprawy kierowanej przez Jana Szulca. Szczególne wyrazy uznania kierujemy pod adresem Piotrka, który nie wyleczywszy się jeszcze do końca z konsekwencji odmrożeń odniesionych podczas zeszłorocznej wyprawy na K2, zdołał dotrzeć tak wysoko.

Nagrodzeni otrzymają nagrody rzeczowe w postaci odzieży i sprzętu wspinaczkowego. Lista nagród zostanie ogłoszona w kolejnym komunikacie KWiU PZA.

Fundatorami nagród rzeczowych, a konkretnie odzieży i sprzętu wspinaczkowego są firmy:
PSA MAŁACHOWSKI, AMC, LHOTSE.

W imieniu całego środowiska dziękujemy serdecznie za szczodrość i okazaną pomoc.

Z taternickim pozdrowieniem, KWiU
Jerzy Natkański
Artur Paszczak
Maciej Pawlikowski
Piotr Xięski
Marcin Michałek (zespół ds. unifikacji)

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum