27 lutego 2004 08:01

Wieści ze świata

U nas zima a na południu Europy jakoś sobie radzą. Nowy sezon z przytupem rozpoczął Dave Graham – poprowadził bowiem kilka ekstremów w hiszpańskiej Siuranie, z Ramadanem 8b w oesie na czele.

Z kolei John Gaskins uporał się z atakowanym od lat bulderowym problemem w grocie w Trowbarrow. 13-ruchowa przystawka nazywa się Il Pirata i zgodnie z sugestią Johna jej trudności sięgają 8C. A o tym, że jest trudno niech świadczy następujący fakt – podczas swoich prób Gaskins zanotował 1% sukcesów na kluczowym przechwycie.

Wizyta Malcolma Smitha w Cresciano zaowocowała przejściami i w konsekwencji obniżeniem wyceny kilku wartościowych bulderów. Przeszedł on m.in.: Dreamtime 8C (propozycja wyceny – brytyjskie 8B+), Mythril 8B (potwierdzenie 8B), La Rondeur des tes Seins 8B (obniżka do 8A+) i La Sacoupe 8B/B+ (obniżka do 8B). Przejścia Malcolma spowodowały małą burzę medialną. Fred Nicole wraz z Mary Gabrieli napisali list, w którym opisują wielką ingerencję “nieznanych sprawców” w strukturę 98% (!) problemów bulderów w tym rejonie. Mowa jest o zbyt intensywnym używaniu drucianych szczotek, a nawet (o zgrozo!) podkuwaniu chwytów. Ta degradacja doprowadziła wg nich do generalnego ułatwienia oryginalnych wspinaczek, na których pojawiły się “wielkie klamy” wypaczające ich pierwotną specyfikę…

8 lutego Dai Koyamada przeszedł kolejny bulderowy ekstrem o trudnościach 8C. Methuselahzation to 25-przechwytowa wspinaczka biegnąca ścianką o wywieszeniu 55 stopni w Yatsue (Kagoshima).

Nie pisaliśmu jeszcze o wyczynie Austriaka Hermanna Schwaigera, który w temperaturze -15 stopni Celsjusza przeszedł, pod koniec stycznia, jako drugi bulder swojego brata Bernharda Zunami 8C w Saalachtal. Dla przypomnienia Zunami to 12-ruchowy bulder biegnący w 50-stopniowym przewieszeniu.

 

Sprocket

Źródła: 8a.nu

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum