13 lutego 2004 08:01

Piolet d’Or 2003 i polska nominacja

W piątek 6 lutego w Grenoble odbyła się uroczystość wręczenia Złotego Czekana. Jest to prestiżowa nagroda ufundowana przez francuski Montagnes Magazine przyznawana corocznie za największe osiągnięcia w alpinizmie.


Valery Babanov, Jean Troillet, Yurij Koshelenko (fot. dk/StudioWspin.com.pl)

Zdobywcami tegorocznego Czekana zostali Valery Babanov i Yurij Koshelenko za przejście południowego filara Nupste w listopadzie 2003. Ich droga Moonlight Sonata jest rozwiązaniem jednego z ostatnich wielkościanowych problemów himalajskich.


Redaktor naczelny Montagnes Magazine Philippe Dascamp i Valery Babanov (fot. dk/StudioWspin.com.pl)

W tym roku międzynarodowe jury wyróżniło siedem zespołów. Nominowana została też polska ekipa w składzie Marcin Tomaszewski, Krzysztof Belczyński i David Kaszlikowski za drogę Ostatni Krzyk Motyla w górach Kichatna na Alasce.


Statuetka Piolet d’Or (fot. dk/StudioWspin.com.pl)

Przewodniczącym tegorocznego jury był Jean Troillet, znany m.in. ze wspinaczek z Wojtkiem Kurtyką. Podczas wieczornej uroczystości wszyscy nominowani przedstawili krótkie prezentacje slajdów. Polski team pojawił się w uszczuplonym składzie Marcin Tomaszewski i David Kaszlikowski (Krzysiek Belczyński jest na wyprawie w Patagonii). Z pomocą Małgosi Fromenty, która tłumaczyła ich przemowę na francuski opowiedzieli o urokach życia w big wallu. Prezentacja została ułożona w formie pokazu multimedialnego.

Zdjęcie Davida, ze “spadającym” Marcinem zostało użyte również na logo tegorocznego Piolet d’Or.


Logo Piolet d’Or (fot. dk/StudioWspin.com.pl)

Pod koniec uroczystości wszyscy nominowani otrzymali okolicznościowe kryształy z zatopionym w środku czekanem.


David Kaszlikowski i Marcin Tomaszewski ze statuetkami Piolet d’or (fot. dk/StudioWspin.com.pl)

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum