19 lutego 2004 08:01

Nowa polska droga na Torre Sud

Wyprawa Klubu Wysokogórskiego w Toruniu w składzie Krzysztof Belczynski, Bogusław Kowalski, Wojciech Wiwatowski poprowadziła nową drogę na wschodniej ścianie Torre Sud (Patagonia). 

Orientacyjny przebieg drogi

Orientacyjny przebieg drogi

Długość ok. 1100 metrów, trudności VI (big wall), A4, VI+, lód i śnieg 55-60 stopni. 23 wyciągi dwie kapsuły na 270 i 550 m. Na szczycie wyprawa stanęła 12 lutego.

Szczegóły na kwtorun.pl.

Bogusław Kowalski

Krzysztof Belczyński – 32 lata. Kierownik wyprawy. Doktor astrofizyki, studiował na UMK w Toruniu oraz w Państwowej Akademii Nauk w Warszawie. Stypendysta Uniwersytetu Harwarda w Bostonie. Uczestniczył w ekstremalnych przejściach w Tatrach, Alpach, w górach Norwegii i USA. Specjalista od wspinaczki wielkościanowej. Wielokrotnie, różnymi drogami zdobył legendarną tysiącmetrową ścianę El Capitan w Kaliforni. Brał udział w wyprawach, których owocem było wytyczenie nowych dróg: w Karakorum (Pakistan) – ściana Denbor w 2001 r.; Ziemia Baffina (Kanada), pierwsza polska wyprawa w ten rejon – ściana Mount Thor – 2002 r.; Alaska, ściana Cytadela – 2003 r. W 1996 roku z rąk prezesa Polskiego Związku Alpinizmu otrzymał nagrodę za wybitne osiągnięcia w Tatrach. W czasie dwunastoletniej kariery wspinaczkowej pokonał ponad osiemset dróg skalnych w Europie, Ameryce Północnej oraz w Azji. Za otworzenie drogi “Ostatni Krzyk Motyla” wraz z partnerami z zespołu został nominowany do nagrody “Złoty Czekan” (Piolet d’Or) przez Groupe de Haute Montagne i Montagnes Magazine. Nagroda ta jest przyznawana od 1991 roku i jest jednym z najważniejszych wyróżnienień za dokonania alpinistyczne.

Bogusław Kowalski – 34 lata. Absolwent historii na UMK w Toruniu. Istruktor Polskiego Związku Alpinizmu. Brał udział w wielu ekstremalnych przejściach ścian w Tatrach, Dolomitach i Alpach latem oraz zimą. W 1998 roku uczestniczył w wyprawie Klubu Wysokogórskiego w Himalaje, której celem było zdobycie Gyachung Kang 7930 mnpm. Zdobywca szczytów Torre Sud, Torre Central i Torre Nord w masywie Torres del Paine w Patagonii w 2002 roku. Jeden z najintensywniej szkolących obecnie instruktorów PZA – w 2001 roku uczestniczył w stażu w renomowanej szkole przewodników alpejskich – Ecole Nationale de Ski et d’Alpinisme w Chamonix. Miłośnik fotografii, autor zdjęć publikowanych w prasie toruńskiej oraz wspinaczkowej.

Wojciech Wiwatowski – 33 lata. Absolwent AWF w Gdańsku. Prezes Klubu Wysokogórskiego w Toruniu. Instruktor Polskiego Związku Alpinizmu. Brał udział w ekstremalnych przejściach wielu ścian w Tatrach, Dolomitach, Alpach, Atlasie, w górach Szkocji, Norwegii latem oraz zimą. Uczestniczył w wyprawach Klubu Wysokogórskiego w Toruniu: Jogin 6500 mnpm, Himalaje Gharwalu (Indie) – 1995 r.; Gyachung Kang 7930 mnpm, Himalaje (Nepal) – 1998 r.; Masyw Torres del Paine, Patagonia (Chile) – 2000 r.; Torres del Paine – 2002 r., zdobycie Wież Paine wpólnie z B. Kowalskim. Zdobywca Mont Kenia 5199 mnpm i Kilimandżaro 5895 mnpm w 2003 roku. Autor zdjęć do filmu “Uzależnieni od barometru” nakręconego na wyprawie do Patagonii w 2002 roku. Film ten został wyróżniony na festiwalu Filmów Górskich w Lądku Zdroju we wrześniu 2002 oraz brał udział w przeglądzie filmów górskich w czasie IV Festiwalu Gór w Łodzi w listopadzie 2002 roku.

SPONSORZY:

Polski Związek Alpinizmu, Urząd Miasta Torunia, BERGSON, Lhotse, Trango, Sklep Turystyczny “Baza No 1” w Toruniu, SNATCH Sp. z o.o., NOT Toruń, Zakład Energetyczny Toruń SA, Piecobudowa, Toruń-Pacific Sp. z o.o.

Pomocy udzielili:

hurtownia FATRA, dystrybutor LANEX i KONG, Optometria Karczewski, MONTANO
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum