23 stycznia 2004 08:01

Zimowa wyprawa na Shisha Pangmę

Dnia 17 stycznia 2004, po ponad 40 dniach akcji, został przeprowadzony atak szczytowy na niezdobytą do tej pory zimą Shisha Pangmę (8027 m n.p.m.). Zespół w składzie Piotr Morawski i Simone Moro pokonał trudności południowej ściany i wyszedł na finałową grań, osiągając wysokość 7700 m.

Niestety, wskutek późnej pory dnia i niesprzyjających warunków zespół podjął trudną decyzję odwrotu, tym trudniejszą, że był to właściwie jedyny termin na przeprowadzenie ataku – w tym czasie wyprawa zacząła zwijać bazę i bazę wysuniętą.

Biorąc pod uwagę mały skład wyprawy – w górze pracowały właściwie tylko trzy osoby, a poręczowały dwie – przedsięwzięcie to należy uznać za precedensowe w historii himalajskiej zimy. Wyprawa udowodniła, że nawet kilka osób jest w stanie zimą przeprowadzić atak mający szansę na sukces.

Simone Moro i Piotr Morawski po raz pierwszy w historii pokonali całą południową ścianę Shisha Pangmy zimą. Ponadto odbyło się to drogą otwartą latem 1995 roku przez Hiszpanów (Figueras), której autorzy również nie weszli na szczyt. Obecne wejście jest pierwszym powtórzeniem tej drogi.

Piotr Morawski

Dodatkowe informacje:
www.wyprawa.pl
www.simonemoro.com
www.everestnews.com
www.mounteverest.net
www.russianclimb.com
www.desnivel.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum