9 października 2003 08:01

Wędrówka dusz na Zerwie

W dniu 22 września zespół Robert Paluch „Bobek”, Dariusz Sokołowski „Łysy” wytyczył Wędrówkę Dusz (670m, IX+, 10 godz.) – nową drogę na Kazalnicy Mięguszowieckiej. W pracach nad drogą brał udział również Michał Józefowicz „Francuz”. (przyp red. o tym przejściu pisaliśmy już 26 września)

Prace nad drogą trwały łącznie ok. 3 tygodnie, w lipcu i sierpniu 2003. Droga ma osiemnaści wyciągów, w tym trzynaście samodzielnych, dwa są wspólne z Filarem (9. i 10.) i trzy wspólne na trawersie pod Próg Płytowy. Droga została ubezpieczona w 79 spitów i 21 haków. Większość wyciągów „otwierana” była ze zjazdu.


Powyżej Wielkiego Okapu (foto Marcin Szczotka)

Pierwsze cztery długości liny (do Wielkiego Bloku) to samodzielne wyciągi, głównie płytowe, bardzo fajne rajbungi; to samo 5. wyciąg (pomiędzy W.B. a Rozdzielnią) – piękny wspin w pionowej płycie (VII). 6. wyciąg – podejście po płycie pod Mały Okap (VII), następnie kilka ruchów (VIII-), no-hand i… rzeźnia – masywne pociągnięcia z odciągów, oblaków i podchwytów (IX+) – bardzo siłowe miejsce. Następne dwa wyciągi mają charakter wytrzymałościowo-siłowy: Wielki Okap to ciąg trudnych ruchów z wyrzucaniem i zarzucaniem nóg w dużej ekspozycji (pikne to!), a potem to już tylko trzeba wytrzymać do końca… (oj wybiera!), całość IX+. Wyciąg nad Wielkim Okapem startuje wraz z FilaremFilar ucieka w prawo, droga idzie prosto przez okapik (VII+), później przez przewieszoną płytę (nie wchodzić w zacięcie z lewej strony!!!), seria przechwytów po małych klamkach, zakończona „bańką” do klamy (IX+ także), jeszcze parę ruchów w przewieszeniu i wychodzimy na lekko połogą płytę, do stanowiska wspólnego z Gacopyrzem. Następne dwa wyciągi są wspólne z Filarem. Jedenasty nowy wyciąg od Półki z Zielonym Lustrem Tektonicznym w prawo (V+), do półki pod różowym filarkiem. Sam filarek na 12. wyciągu jest przewieszony, bardzo eksponowany, VIII- po umiarkowanie dużych klamach. 13., 14., 15. wyciąg to trawers pod Próg Płytowy. W Próg wbijamy się przy wyjściu Górnego Komina (stanowisko na płycie z lewej strony). 16. wyciąg to bardzo czujne wspinanie w kruchym terenie, pionowym i lekko przewieszonym, do VII; 17. lekko połoga płyta – bardzo fajna i lita, po wyjściu z płyty podchodzimy jeszcze do stanowiska ok. 15m ewidentnym zacięciem. Ostatni wyciąg biegnie lekko w prawo systemem zacięć, do stanowiska, które znajduje się ok. 8m poniżej szczytu (sam szczyt to usypisko telewizorów, lodówek i… czegoś tam jeszcze).


„Bobek” podczas „odwiertów” w Wielkim Okapie.

Powrót: War.1. Można obejść szczyt Turni z prawej strony, następnie kawałek grańką – lepiej się asekurować, bo krucho jest, dalej do ścieżki turystycznej. War.2. 3 zajazdy nad Górny Komin i standardowe wyjście z Kazalnicy (polecane, bo można zostawić trochę gratów pod Progiem).

Sprzęt: min. 12 ekspresów, pętle, karabinki, komplet friendów, lina min. 55m.

Schemat w Topo.

Warto zaznaczyć, że przy okazji powstała idealna linia zajazdów z Wielkiego Bloku (3 zjazdy dla liny min. 2×55m; 4 zjazdy dla liny krótszej). Właśnie wyciągi przez Ostrogę mogą stanowić bardzo ładne połączenie dla dróg startujących z rejonu W.B.

…naszym zdaniem droga jest po prostu piękna… może dlatego zdecydowaliśmy się na taką, dość patetyczną nazwę… Wędrówka dusz, ale patetycznie jesteśmy pod wrażeniem…

Zachęcamy do powtórzeń. Droga biegnie płytami i „otwartym” formacjami więc, w przeciwieństwie do Filara, szybko schnie. Podziękowania dla Sklepu Górskiego CETUS w Szczecinie za pomoc okazaną w realizacji celu.

Robert Paluch

Więcej o drodze przeczytacie w październikowym numerze GÓR.
Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum