7 października 2003 08:01

Postscriptum do „Flat Mountain” Hirayamy

Kilka dni temu pisaliśmy o nowej drodze Flat Mountain 9a/a+ Yuji Hirayamy, oto kilka nowych szczegółów.

Miejsce: Futagoyama, 3 godz. samochodem ma północny-wschód Tokio.

Kiedy: Linia została obita w czerwcu 1989, ale Yuji nie przystawiał się do niej od tamtego czasu i dopiero 19 marca tego roku dokonał przejścia RP (mniej więcej w tym samym czasie przetoczyła się przez nasz serwis afera z Kryptonite :-). Na poprowadzenie drogi Yuji poświęcił 20 pełnych wysiłku dni.

Yuji Hirayama na Flatmountain 9a/a+ (fot. www.pump-climbing.com)

Yuji Hirayama na Flatmountain 9a/a+ (fot. www.pump-climbing.com)

Charakterystyka: Droga ma 33 metry długości. Pierwsze 23 metry to teren 7b+, biegną one po dobrych chwytach w lekkim przewieszeniu – bardzo ładny odcinek, na którego końcu jest niezbyt trudny techniczny moment. Po nim następuje odpoczynek i kluczowy odcinek – 11 ruchów – zakończony technicznym bulderem V11/12 (8A/A+), wymagającym bardzo dobrej pracy nóg. W tym miejscu Yuji wielokrotnie latał. Na końcu znajduje się ostatnia trudna, 10-ruchowa sekwencja ok. V8 (ok. 7B+), która kosztowała go 14 dni patentowania.

Trudności: Wg Hirayamy trudności Flat Mountain wynoszą 9a/a+ (5.14d/15a). Sam przyznaje jednak, że nie był przygotowany na pokonywanie tak trudnych miejsc boulderowych – wszystkie kosztowały go mnóstwo pracy. Jednak droga wydaje mu się trudniejsza w porównaniu z innymi ekstremami, jakie zrobił, np. na 10 drogach 8c+ spędził generalnie ok. 2 do 5 dni, a na Underground w Massone, wycenianą przez innych wspinaczy na 9a (Yuji dał temu 8c+), poświęcił 4 dni prób.

Sprocket

Źródła: 8a.nu
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum