8 października 2003 08:01

Najtrudniejsza rysa Europy

22-latek Didier Berthod przeszedł klasycznie na kostkach i friendach Greenspit, drogę znajdującą się we włoskim Valle dell’Orco. Kluczowa 12-metrowa horyzontalna rysa była ubezpieczona w spity jeszcze wlatach 80-tych, lecz w sierpniu tego roku Szwajcar wybił je i dobił tylko jednego swojego spita.


Didier Berthod na Greenspit, Valle dell’Orco
(fot. Frédéric Moix, bouldering.info)

14 września udało mu się poprowadzić rysę, w której klinowania rąk są naprawdę bolesne. O to co Didier mówi o trudnościach drogi:

„Ta droga w Yosemitach byłaby wyceniona na 5.14a (8b+). Wyceny dróg biegnących rysami za Oceanem znacznie odbiegają od tych w Europie, np. sławne drogi w Masywie Mont Blanc Entrez dans la Légende (8a/5.13b) i Les Intouchables (7c+/5.13a), odpowiadają amerykańskim 7b/5.12b! Tłumaczy nas tylko brak doświadczenia w pokonywaniu takich dróg. Greenspit jest bez wątpienia najtrudniejszą rysą w Europie. Poprowadziłem ją z wcześniej założoną asekuracją. Gdyby ją wyceniać w europejskiej skali rysowej to byłoby to 9a, by choć trochę zniwelować różnice skal proponuję 5.14 (8b+/9a). Mam nadzieję, że powtórzenia skorygują tą wycenę…”

Didier ma w swoim dorobku wiele wapiennych dróg 8c i jedną 8c+. W granitach Yosemitów przeszedł rysy: Phoenix (5.13a) i Cosmic Debris (5.13b).

Mysza

Źródła: planetmountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum