4 września 2003 08:01

Huberowie znowu w akcji

Bracia Alexander i Thomas Huberowie na wapiennej północnej ścianie Feuerhorn (Alpy Berchtesgadener) wytyczyli kolejne dwie trudne drogi wielowyciągowe. Pierwsza z nich to Firewall (13 wyciągów, 8b). Przebyta RP 6 sierpnia droga przez pierwsze 5 wyciągów biegnie znajdującym się obok dziełem Thomasa Hubera z 1994 roku – End of silence 8b+, następne 4 wyciągi to "jedynie" 7c, a kluczowe trudności na drodze znajdują sie na masywnie przewieszonych wyciągach 11 i 12.

Druga propozycja Huberów, poprowadzona 2 tygodnie później, to Monstermagnet (12 wyciągów, 7c). Droga jest również mocno wywieszona i znajduje się na prawo od Firewall.

Obie drogi ubezpieczone są w spity i haki, ale w stylu Huberów, tzn. niezbędne jest dokładanie własnej asekuracji, a loty mogą być naprawdę długie…

Przy okazji możemy podać informację o 4. powtórzeniu innej drogi Huberów, znajdującej się za Oceanem El Nino (El Captain, Yosemite). Ta wymagająca wspinaczka o trudnościach 8a+ doczekała się pierwszego amerykańskiego przejścia za sprawą Steve Schneidera, Briana Corka i Heather Baer. Amerykanie co prawda ominęli, wykonując 4-wyciągowe obejście, najtrudniejszy wyciąg drogi. Ale ten najtrudniejszy fragment (8b/8b+) powstał dopiero w tym roku, za sprawą urwanego chwytu. Do tej pory jedynie Iker Pou jako jedyny pokonał El Nino z tym wyciągiem (patrz news).

Mysza

Źródła: climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum