26 marca 2003 08:01

Kolos z El Capitana

Doroczne nagrody Kolosy rozdano po raz czwarty w sobotę 1 marca, w trakcie V Ogólnopolskich Spotkań Podróżniczych w Teatrze Miejskim w Gdyni. Nagrody zostały ustanowione z inicjatywy Małopolskiej Agencji Rozwoju Turystyki (MART) i przyznawane są w pięciu kategoriach.

W kategorii Alpinizm nagrodę otrzymał Jacek Czyż za samotne wytyczenie nowej drogi na El Capitan. Wyróżnienie otrzymała wyprawa na Ziemię Baffina w składzie Krzysztof Belczyński, Michał Bulik i Marcin Tomaszewski, za wytyczenie nowej drogi na ścianie Mount Thor.


Jacek Czyż na 22 stanowisku Quo Vadis (arch. Jacek Czyż)


W imieniu Jacka Czyża z prelekcją wystąpił jego częsty partner z El Capitana Jacek Zaczkowski (po prawej). Obok niego Janusz Janowski, inicjator nagrody Kolosy i szef Małopolskiej Agencji Rozwoju Turystyki. (fot. Grzegorz Głazek).


Wyróżnienie w kategorii alpinizm wręczył Ryszard Pawłowski (w środku), po prawej Marcin Tomaszewski, po lewej Michał Bulik. Na drugim planie wiceprezydent Gdyni Michał Guć. (fot. Grzegorz Głazek).

W kategorii Eksploracja Jaskiń Kolosa przyznano zespołowi grotołazów z Nowego Sącza kierowanemu przez Marka Lorczyka, za odkrycie rozległych korytarzy w jaskini Małej w Tatrach, w tym prawdopodobnie największej komory jaskiniowej w Tatrach. Wyróżnienie otrzymał zespół Andrzeja Ciszewskiego za eksplorację jaskiń w Austrii.

W kategorii Podróże Kolosa 2002 otrzymali Paweł Bulski i Marek Tomalik, uczestnicy wyprawy poprzez pustynie Australii Zachodniej.

W kategoriach Żeglarstwo i Wyczyn Roku nagród głównych nie przyznano.

Superkolosa 2002 za całokształt dokonań otrzymał polarnik i alpinista prof. Ryszard Wiktor Schramm, który ma wybitne osiągnięcia eksploracyjne w Arktyce i górach wysokich świata, od Afryki równikowej i Atlasu do Hindukuszu, uczestniczył i organizował 12 wypraw, wspinał się od czasów wojny. W Tatrach ma ponad 40 nowych dróg i pierwszych przejść zimowych, w tym pierwsze pełne przejście głównej grani Tatr.

Po raz drugi w ogóle przyznano nagrodę pieniężną im. Andrzeja Zawady „dla najlepiej zapowiadającego się młodego podróżnika” (do lat 26), ufundowaną przez Prezydenta Gdyni. Laureatem roku 2002 został grotołaz Tomasz Fiedorowicz, który uczestniczył w międzynarodowej wyprawie w dziewiczy rejon rzeki Ba na Nowej Brytanii, górzystej wyspie na wschód od Nowej Gwinei.

Grzegorz Głazek
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum