18 lutego 2003 08:01

I Memoriał Bartka Olszańskiego – relacja

W dniach 15-16 lutego 2003 w kamieniołomie Wdżar Snozka Kluszkowce, odbył się się I Memoriał Bartka Olszańskiego w Klasycznej Wspinaczce Zimowej – Dry Tooling. Były to pierwsze w Polsce zawody w tej formule. W Memoriale wzięło udział 31 zawodników i 4 zawodniczki z całej Polski oraz Słowacji.


Artur Paszczak (KW Warszawa) na drodze półfinałowej (fot. Krzysztof Hubert Krakowski)

Mężczyźni zmagali się z trudnościami na trzech drogach: eliminacyjnej o stopniu trudności IV, półfinałowej VI+/VII- i finałowej VII+. Do finału zakwalifikowało się 8 zawodników, którzy pokonali w całości drogę półfinałową. Kobiety w związku z niewielką liczbą zawodniczek wystartowały na dwóch drogach eliminacyjnej IV i finałowej VI.


Zwycięzca Grzegorz Bargiel na na drodze półfinałowej (fot. Krzysztof Hubert Krakowski)

Wszystkie drogi były ubezpieczone oraz posiadały wpięte ekspresy. Przejście drogi było oceniane na podstawie limitów czasowych (eliminacje 10 min, półfinał 12 min, finał 30 min) i w przypadku nieukończenia drogi ostatniej wpinki. Warunki pogodowe były extremalnie zimowe, zawodnicy pokonywali trudności momentami w dość intensywnych opadach śniegu. Do walki zagrzewała góralska muzyka oraz wspaniały doping publiczności i innych startujących. Finaliści pokazali w pięknym stylu jak można wykorzystać dziabki do wspinania w pionowej i przewieszonej skale, a o wygranych decydowały niekiedy minuty.


Marek Kazior na drodze finałowej (fot. Krzysztof Hubert Krakowski)


Artur Paszczak na drodze finałowej (fot. Mariusz Wilanowski)

Możemy mieć nadzieję, że taka forma wspinania przyczyni się do podniesienia poziomu wspinaczki klasycznej zimą. Być może odcinki dróg w Tatrach przechodzone do tej pory hakowo, zostaną uklasycznione. Podczas rozmów z kilkoma osobami startującymi, które po raz pierwszy zetknęły się z dry tooling’iem, padły stwierdzenia że prawdopodobnie gdyby w górach stanęły przed wyciągiem który wyglądałby tak jak droga finałowa Memoriału, to od razu wyciągnęłyby ławy. Tymczasem okazało się, że trudności takie osoby te pokonały klasycznie.


Mariusz Rogus na drodze finałowej (fot. Krzysztof Hubert Krakowski)


Mariusz Rogus na drodze finałowej (fot. Mariusz Wilanowski)

Podczas Memoriału panowała bardzo przyjazna atmosfera, dla niektórych osób była to okazja do spotkań towarzyskich po latach. Po pierwszym dniu Memoriału wieczorem wszyscy spotkali się w Centrali TOPR w Karczmie u Ratowników, gdzie biesiada trwała do późnej nocy.


Pierwsza wśród kobiet Alicja Paszczak na drodze finałowej (fot. Mariusz Wilanowski)

W dniu finałów bliscy przyjaciele Bartka w kilku słowach wspominali historie, których głównym bohaterem był Bartek, chcąc przybliżyć Jego postać osobom, które przyjechały wziąć udział w Memoriale. Wiele z tych osób nie zdążyło poznać Bartka osobiście. Mama Bartka, Marta Olszańska, po wręczeniu nagród żegnając uczestników powiedziała: To Wy wszyscy, którzy tu przyjechaliście stworzyliście Memoriał Bartka i wierzę że spotkamy się za rok, dziękuję Wam za to.


Finaliści zawodów: Paweł Jachymiak, Michał Król, Jakub Hornowski, ten schowany i zakapturzony to Marek Kazior, Mariusz Roguski, Grzes Bargiel, Marcin Gąsienica Kotelnicki (fot. Krzysztof Hubert Krakowski)

Wyniki Memoriału są następujące:

Kobiety:

 1. Alicja Paszczak KW Warszawa
 2. Katarzyna Okuszko Speleoklub Warszawa
 3. Monika Szindler
 4. Marta Muskat

Mężczyźni:

 1. Grzegorz Bargiel TOPR Zakopane
 2. Artur Paszczak KW Warszawa
 3. Marek Kazior KW Katowice
 4. Michał Król – Nowy Targ
 5. Paweł Jachymiak – Nowy Targ
 6. Mariusz Rogus – KW Zakopane
 7. Marcin Gasienica-Kotelnicki – KW Zakopane
 8. Jakub Hornowski – KW Zakopane

Lista wszystkich startujących:

1. Paweł Olendzki – Kielce 2. Antoni Pieszkow – Warszawa 3. Marcin Gasienica-Kotelnicki – KW Zakopane 4. Mariusz Rogus – KW Zakopane 5. Wojciech Kozub – KW Kraków 6. Bartek Zwijacz-Kozica -Topr, St Zakopane 7. Grzegorz Bargiel – Topr, St Zakopane 8. Przemek Wójcik – KW Zakopane 9. Jakub Hornowski – Zakopane 10. Andrzej Górka – KW Zakopane 11. Radek Kołodziński – KW Warszawa 12. Paweł Przybysz – KW Warszawa 13. Bartek Stoch-Michna – St Zakopane 14. Paweł Jachymiak – Nowy-Targ 15. Szczepan Hrdina – Słowacja, Horska Służba 16. Jozef Brejcak – Słowacja, Horska Słuzba 17. Bronislav Sikorcin – Słowacja, Horska Służba 18. Palo Kuna – Słowacja, Horska Słuzba 19. Rado Petrovit – Słowacja, Horska Służba 20. Vlado Soos – Słowacja, Horska Słuzba 21. Maciek Ciesielski -Kkw Karkonosze 22. Artur Paszczak – KW Warszawa 23. Grzegorz Kubicki – KW Zakopane 24. Rudo Żuffa – Słowacja, Horska Służba 25. Jaro Polacek – Słowacja, Horska Służba 26. Krzysztof Krakowski – Kkw Szklarska Poręba 27. Piotr Kimbort – Kkw Szklarska Poręba 28. Andrzej Sokołowski – Kkw Szklarska Poręba 29. Marcin Rutkowski – Kkw Szklarska Poręba 30. Marek Kazior – KW Katowice 31. Michał Król – Nowy Targ.

Memoriał odbył się dzięki pomocy i wsparciu życzliwych ludzi, firm i instytucji. Wielkie i serdeczne podziękowania dla:

 • TOPR-u, a w szczególności dla Naczelnika Jana Krzysztofa za współorganizację, zapewnienie sprawnej logistyki, bezpieczeństwa, wsparcia technicznego oraz ufundowanie nagród
 • Sklepu Górskiego Wierchy z Krakowa
 • Extreme Sportu z Zakopanego
 • Master Topo Grzegorz Głazek
 • Alpin Sport Zakopane
 • Eiger Zakopane
 • Himal Sportu z Tychów za sprzęt
 • Team Consulting z Warszawy
 • Agencji Reklamowej ART z Zakopanego
 • Klubu Wysokogórskiego Warszawa
 • Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy
 • Tatrzańskiego Parku Narodowego
 • nowosądeckiej Grupy GOPR za pomoc przy zabezpieczeniu terenu
 • Radiu Kraków i Tygodnikowi Podhalańskiemu za patronat medialny.

W szczególności serdeczne podziękowania dla Jana Muskata za przygotowanie dróg, oraz wszystkich osób, które poświęciły swój czas na obsługę Memoriału.

Do zobaczenia za rok…

Grzegorz Mikowski
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum