3 grudnia 2002 08:01

Wieści ze wspinaczkowego świata

Niedługo musieliśmy czekać na powtórkę wyczynu Ramona Juli. Jego kolega Edu Marin nie chciał być gorszy i skopiował jego osiągnięcie w 100% – czyli Les Elements i Hidrofobia (Montsant, Hiszpania), obie 8b+ OS w ciągu jednego dnia. To idzie młodość…, pewnie niedługo padnie 8c OS!

W ramach uzupełnienia do listy pogromców 8b+ OS trzeba dodać wyczyn Gartha Millera z 2. połowy lat 90., kiedy to przeszedł Better than life (Blue Mountains, Australia). Teraz wycena tej drogi została podniesiona z 8b do 8b+.

Erri De Luca na La Teoria dell'8a 8b+ (fot. Fabiano Ventura)

Erri De Luca na La Teoria dell’8a 8b+ (fot. Fabiano Ventura)

Dla tych, którzy przekroczyli już niejedną smugę cienia mam bardzo interesującą informację. Otóż 52-letni dziennikarz i pisarz Erri De Luca dokonał 6. przejścia La Teoria dell’8a 8b+ (Grotta dell’Arenauta w Sperlondze). Oryginalnie ta 20-metrowa droga nazywała się wg Włochów Viaggio=infinito. Wg Polaków Deus Fortitudo, ponieważ tak nazwał ją pierwszy zdobywca tego pasażu Filip Babicz). Podczas przejścia Erri nie używał magnezji – w tym wieku podobno zamienia się magnezję na viagrę… (zobacz też newsa ze stycznia 2002)

Znany niemiecki bulderowiec Markus Bock zdecydował o podniesieniu wyceny swojej przystawki o nazwie Gossip do 8C. Wg Markusa Gossip jest z pewnością trudniejszy od kilku bulderów 8B+, które udało mu się pokonać – czyli Crowbar, Zerberus, Semper FI, Mantra, Bügeleisen.

Sprocket

Źródła: 8a.nu, planetmountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum