24 października 2001 08:01

Wymarzone topo bulderowe

Jedną z podstawowych bolączek bulderingu jest brak aktualnych informacji na temat błyskawicznie powstających przystawek. Łatwość tworzenia nowych bulderów sprawia, że trudno o aktualne topo jakiegokolwiek rejonu. Na łamach "Magazynu Górskiego" podjąłem próbę stworzenia podstaw wymiany informacji na ten temat, jednak trudno oczekiwać po papierowym medium błyskawicznego reagowania na wszystkie nowinki. Biorąc poprawkę na takie, a nie inne cechy czasopisma zdecydowałem się powierzyć mu rolę porządkującą. Natomiast na internetowym forum można podjąć próbę nadążania za bieżącymi wydarzeniami. Z takim właśnie kierunku będą zmierzać publikowane tu materiały. Czego dowodem są już zamieszczone przewodniki po Zimnym Dole i Ciężkowicach.

Sposób inwentaryzowania bulderowego dobytku można podzielić na kilka stadiów i na zupełnie podstawowym poziomie będzie dobrze jeśli uda się stworzyć Podstawowy opis bulderów i postaram się aby był on jak najczęściej aktualizowany (piszcie o nowych bulderach !). Docelowo popracujemy nam precyzyjnymi topo – tak jak to wygląda w Magazynie Górskim.

Proces tworzenia topo

  • podstawowy opis bulderów
    Spis bulderów obejmujący nazwę oraz wycenę może okazać się bardzo pomocny, jako że większość przystawek oznaczona jest strzałką i nazwą. Spis nie pomoże wam w odszukaniu bulderu, ani w ustaleniu jego dokładnego przebiegu (jeśli ten nie jest ewidentny) ale jeśli trafimy na anonimową strzałeczkę i nazwę to pomoże nam w ustaleniu jakie to to ma być trudne.
  • szczegółowy opis bulderów
    Spis bulderów wraz z opisem przebiegu info na temat startu i zakończenia wspinaczki – to mam nadzieję kolejny etap pracy.
  • opis plus topo
    Szczyt marzeń! Szczegółowy opis plus rysunki – tak powinno wyglądać najbardziej zaawansowane topo rejonu. Spróbuję doprowadzić opisy poszczególnych rejonów do tego etapu. Choć trzeba przyznać, że jest to plan maksimum…

Rafał Nowak

Tagi:



  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum