13 lipca 2001 08:01

Polski sukces na Alasce

W okolicach Juneau (Alaska), zespół w składzie Jacek Masełko, Ryszard Pawłowski i David Sorric dokonał 1. przejścia północej ściany Mendenhall Towers, wybitnym prawie 800 metrowym filarem. Przejście zajęło 5 dni, a uczestnicy stanęli na wierzchołku 24 czerwca o godz. 21:30 – dokładnie w urodziny Ryśka.

Drogę wyceniono na 5.10d (trudności skalne) oraz 50-70 stopni (nastromienie w śniegu i lodzie w partiach szczytowych). W sumie zrobiono 24 wyciagi w większości 70 metrowe, a w zejściu dokonano również 14 pełnych, 70 metrowych zjazdów. Droga jest dużym osiągnięciem sportowym rozwiazującym problem północnej ściany Mendenhall Towers. Kilka zespołów chciało ją pokonać, ale wszystkie próby kończyły sie w dolnych partiach ściany. Jeden z zespołów spędził nawet 30 dni oczekując na poprawę pogody. Również Jacek z Davidem (wspinacz z Kalifornii) dwukrotnie bez powodzenia próbowali w latach 1999 oraz 2000 zmierzyć się z Mendhall Towers. Oprócz trudności wspinaczkowych, problemem jest nie tylko dotarcie pod ścianę (robiliśmy desant z helikoptera na lodowiec), ale bardzo kapryśna, deszczowa pogoda (normalna w rejonie Juneau) oraz bombardujące z partii szczytowych bryły nawisów śnieżnych i lodu.

Przejście zrobiło duże wrażenie wsród tutejszych wspinaczy i sądzę, że na tym się nie skończy. Olbrzymie uznanie dla Jacka Masełko na stałe mieszkającego na Alasce, głównego inspiratora problemu, który wyrósł na rasowego wspinacza. Z jego przynależności do Katowickiego Klubu Wysokogórskiego jestem naprawdę dumny. Obszerny materiał o przejściu wraz ze zdjęciami dostarczymy po powrocie.

Ryszard Napał Pawłowski

Komentarz Władysława Janowskiego 1: Pawłowski, Masełko i Sorric prawdopodobnie pomylili się (lub coś ważnego pominęli) podając informację o pierwszym przejściu północnej ściany Mendenhall Towers na Alasce, bo z tego co ja wiem, to północna ściana tej góry miała pierwsze przejście w sierpniu 1979 r. Zrobili je Jan Ebeltoft, Dick Wildberger i John Svenson w ciągu trzech dni. Długość zrobionej przez nich drogi – 25 wyciągów. Idzie ona stromym filarem w kruchej i niebezpiecznej skale i wyprowadza na piątą turnie. W lutym 1979 r. zimowego wejścia na główną turnie Mendenhall Towers dokonali John Svenson, Morri Whitney i Dick Ellsworth. Wydaje mi się, że warto byłoby podać dokładny przebieg drogi Masełki, Pawłowskiego i Sorrica, bo jak na razie mowa jest o dużym osiągnięciu sportowym, choć nie wiemy dokładnie czy są ku temu powody.

Komentarz Władysława Janowskiego 2: otrzymałem od Jacka Masełko uzupełnienie odnośnie ich nowej drogi na Alasce. Otóż prowadzi ona północną ścianą najwyższej z Mendenhall Towers – pomiędzy pierwszą (zachodnią) i drugą (główną) turnicą. W całym masywie Mendenhall wyróżnia się aż 7 samodzielnych wierzchołków. W związku z tym moje wątpliwości są już wyjaśnione.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum