Majowe wieści ze Świata

Amerykanin Luke Parady, po odpowiednim spędzeniu zimy pod czujnym okiem swojego kolegi Dave Grahama, zmierzył się z drogą (bulderem) The Fly 5.14d (9a lub V14), autorstwa Dave’a, w Rumney. Próba wypadła pomyślnie i Luke stał się drugim pogromcą tego ekstremalnego pasażu. Paradoksalnie łatwiej jest wycenić tę drogę jako bulder, co też uczynił – wg niego faktycznie mamy (a raczej Amerykanie mają) V13 lub V14. Pewnie im trochę szkoda bo 9a brzmi i wygląda o wiele ładniej. Określił on również The Fly jako najtrudniejszą wspinaczkę jaką kiedykolwiek odbył. Parady nad drogą pracował już w zeszłym roku, teraz poświęcił na nią cztery dni. Ostatnie przechwyty wykonał trochę innym patentem niż Graham, który utrudnił się jeszcze po obrywie kluczowego stopnia. Warto wspomnieć, że niedawno Luke powtórzył Mandalę V12 (Bishop) oraz Steady Slobbin 5.14b (8c, Rumney).

Beat Kammerlander dokonał 4. przejścia wielowyciągowej drogi Hotel Supramonte, 8b (VI.6) na Sardynii. Ta niesamowita droga została ustanowiona przez Rolando Larchera i Roberto Vignianiego w 1998 roku, a powtórzyli ją w zeszłym roku Stefan Glowacz oraz Pietro Dal Pra. Więcej o samej drodze i wcześniejszych przejściach możecie przeczytać oraz zobaczyć w serwisie Planetmountain.

Włoch Alberto Gnerro odwiedził, znany koroniarskiej gawiedzi (pewnie nie tylko), francuski rejon Saint Leger du Ventoux. W ciągu dwóch, krótkich wizyt zgromadził budzący szacunek zbiór oesów. Za pierwszym razem, w ciągu zaledwie półtorej godziny(!), pokonał Hilti Blues 8a, Spit Blues 8a+ (wg Alberto raczej 8a), Speed Bull 8b (raczej 8a+). Kolejne odwiedziny zaowocowały takimi wspinaczkami: Sault qui peut 8a, Cool Frénésie 8a, Les épinards aux violettes 8a+ oraz Le Placard 8b. Zmierzył się on również RP z drogą Le Mur des Six Clopes, która padła za drugą przystawką, oryginalnie droga wyceniana była na 8b lecz teraz po obrywie jest to raczej 8b+.

Hiszpan Iker Pou oraz Czech Rosta Stefanek odwiedzili Chironico, rejon bulderowy sąsiadujący z Cresciano (Szwajcaria). Pierwszy z nich pokonał m.in. buldery o trudnościach 8b+ Font. oraz 8b. Drugi – 8b+, dwa 8b, 8a+, dwa 8a oraz przefleszował Le Piller 8a. W związku z duża ilością kamieni w tych rejonach wiele bulderów nie posiada nazw, stąd większość informacji z tej kuźni europejskiego bulderingu bazuje jedynie na wycenach.

Niedawno donosiliśmy o znaczących wspinaczkach Hiszpana Pablo Barbero, jak się okazuje Pablo nie próżnuje i przeszedł kolejne ekstremalnie trudne drogi. I tak jego łupem padły: 8b OS i kilka 8a (pewnie na rozgrzewkę), natomiast RP – Welcome to tijuana 8c w Rodellar oraz Maldita Poste 8c (2. przejście) w Cuenca – droga Daniego Andrady z zeszłego roku.

Sprocket

Źródła: planetmountain, 8a.nu, newenglandbouldering
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum