22 listopada 2000 08:01

Ignorancja czy głupota?!

Krakowski periodyk G numer 10, w dziale Rock Serwis zamieścił notatkę pod tytułem "Konkurs". Z jej lektury możemy się dowiedzieć o poprowadzeniu przez Marka Rowińskiego nowego „wariantu" na Freneyu. Linia jaką Marek pokonał ścianę stała się, dla redaktorów działu okazją do niewybrednych żartów z tego przejścia. Dla osób niezorientowanych przesłanie artykuliku jest jasne – no tak, kolejny oszołom dołożył nowy wariant do wariantu na Freneyu…

O co tak naprawdę chodzi? Marek wspina się od kilku lat i co roku prowadzi coraz trudniejsze drogi. Wspinanie, tak jak dla wielu z nas, stanowi dla niego jedną z najważniejszych rzeczy w życiu, choć tak naprawdę jego droga do wspinania jest nieco trudniejsza. Marek nie może w pełni wykorzystać palców prawej ręki, tak jak czyni to większość z nas. Tym sposobem, niektóre drogi są dla niego niemożliwe do przejścia, a pozostałe są po prostu trudniejsze. Mimo to, Marek poprowadził kilka naprawdę ciekawych dróżek (Abazy Wprost, Easy Rider), a ma w planach jeszcze kilka naprawdę sytych dróg (np. Skalne Sztafety). Każdą z nich musi jednak wcześniej „rozpoznać". I często fakt, że kluczowe ruchy wypadają na prawą rękę może stanowić przeszkodę większą niż cokolwiek innego. W tej sytuacji wspinanie Marka, to naprawdę kapitalna sprawa i z pewnością zasługuje na kilka ciepłych (a nie cierpkich) słów.

Warto kilka rzeczy z tym Freneyem wyjaśnić: Dlaczego Marek po czterech wpinkach z Prawych Nitów wszedł na trudniejszą Kobzdrę ? – Bo to był dla niego najłatwiejszy możliwy wariant przejścia legendarnych Prawych Nitów!

Skąd wycena VI.4+/5? – Bo wszyscy, którzy próbowali to co Marek przeszedł, tak właśnie wycenili ten „nowy wariant”. Dla Marka Prawe Nity mają właśnie tyle.

Ja osobiście go podziwiam i postanowiłem o tym napisać, bo wiem że zrobiło mu się przykro, mimo że cała notatka w gazecie była malutka, a zamieszczony w tym samym numerze artykuł o jego wyprawie w Pireneje dużo większy.

Intencje redaktorów nie są mi znane (ignorancja czy też głupota?! – obie wersje są dość szokujące) ale jako przyjaciel Marka uznałem, że należy upomnieć się o jego dobre imię.

Rafał Nowak

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum