8 listopada 2000 08:01

DDS wg Biedrunia

Poniżej prezentujemy pokaźny zestaw dróg DDS poprowadzonych przez Mariusza Biedrzyckiego i (lub) Jasia Malika. Większość poprowadzona została w sezonie 2000, część jeszcze w 1999. Autorzy preferują ciekawy styl, który rzuca zupełnie inne światło na tak szeroko opisywane w Brytanie podejście do wspinania :-)!

Skróty dla przewodników: BO: Baran – Opozda, KD: Król – Drobot, KK: Kiełkowscy. Oceny mogą się różnić od tych z przewodników. Oczywiście moje są jedynie słuszne! :)

Dolina Będkowska

Komin z Blokami V+ (DDS) OS Droga na Skale Nad Źródłem, nr 5 w przewodniku Króla – Dolina Będkowska część II, po lewej od drogi Jakubowa Drabina. Ładna droga, dobra asekuracja (własna), gdyby tylko trochę podczyścić z błota…

Bluszcz Na Cestu Poslednu VI+ (2R+DDS) OS. Wybitna rysa-trawers na Skale Z Bluszczem, przecina projekt nr 61 (w przewodniku Króla – Dolina Będkowska część II) i drogę ZPM (Król nr 60), stąd ringi. Końcowa ścianka porośnięta bluszczem to wyzwanie dla ekologów (głębokich). Droga kończy się na przełączce z drzewem.

Zakład Pogrzebowy Kocia Wiara VI (DDS) OS. Ładny kant na Rogatej Turni (nr 83 w przewodniku Kiełkowskich – Dolina Będkowska część południowa, pierwotna wycena V+). Niezła asekuracja. Prowadzenie wspólnie z Jasiem Malikiem. Przy okazji Zakładu…, obite są pobliskie drogi: Nr 75 IV+ (3H) i Nr 85 IV (5H).

Gęsiarnia – nowe drogi od lewej (Przewodnik Jasia Malika – Gęsiarnia):

Władcza Szerszeni (KD 10) VI.3 RP-z (6R) – dawny projekt Marcinków, porzucony ze względu na gniazdo szerszeni. Podobno można łatwiej, omijając okap i rysą na prawo, ale komfortowe powpinanie się do wszystkich ringów jest wtedy trudne (nie każdy ma parametry Stefana…). Ładne, przydałby się ring zjazdowy.

Królestwo 2 (KD 13) VI OS (2H+DDS+RZ) – bardzo efektowna droga, trochę krucha. Na pewno haczona, być może prowadzona, chociaż wygląda na znacznie trudniejszą niż jest w rzeczywistości. Dobra asekuracja.

Confabulatio Rexii (KD 16 – Filarek z Półką) VI OS (DDS) – droga dedykowana wyjątkowo bujnej wyobraźni Darka Króla. Z kategorii dróg poważnych – Jasiu wymiękł… Na pewno nie prowadzona.

Odchylenie Prawicowe (KD 17 – Załupa z Oknem, zakończenie Piorunochronem) IV+ OS (DDS), współautor Jasiu Malik (OS). Nic specjalnego, poza tym, że na wyjściu wprost straszy wampir o wielkości małego samochodu. Być może prowadzona.

Piorunochron (KD 18 – Lewa Rysa) V+ RP (DDS). Współautorzy: Andrzej Mirek (OS) i Jasiu Malik (OS). Charakter górnej części sugeruje, że droga nie była prowadzona. W czasie próby mojego pierwszego prowadzenia w pobliżu walnął piorun, stąd nazwa.

Rysa Meteopatów (KD 19 – Zgięta Rysa) VI.1 RP (DDS). Współautor Jasiu Malik (OS). Być może prowadzona jako tajemnicza Droga Płonki na Gęsiarni.

Głowa Mnie Boli (KD 24 – Okapik) VI+ Flash (DDS). Współautor Jasiu Malik (RP-z). Bardzo ładna droga, o finezyjnej asekuracji. Zapewne nie robiona (chyba, że w dolnej części to jest ta właśnie Droga Płonki?)

Zgniły Komin (komin na prawo od KD 24) IV+ OS (DDS) – obrzydliwe, raczej nie robione.

Wściekłe Gacie (rysa na prawo od poprzedniej drogi) V+ OS (DDS), współautor Jasiu Malik (OS). Nic specjalnego, krucho, można potargać gacie. Raczej nie robione.

Forteca – od lewej

Rysa Rzeźnicza (ścianka z zanikającą rysą kilka metrów na lewo od zacięcia KD 26) VI.1 RP-z (DDS). Współautor Jasiu Malik (RP-z), który dokonał fachowego rozbioru rysy, niczym półtuszy, stąd nazwa. Krucho i niebezpiecznie. Na pewno nie robione.

Drwaleń Doskonały (ścianką na prawo od Człowiek Jest Mocny) VI.1 Flash (DDS). Współautor Jasiu Malik (RP-z). Ciekawe, ładne i w miarę bezpieczne. Raczej nie prowadzone. Nazwa upamiętnia ogrom wykonanych prac drwalniczych.

Zrób to sam (poziomym pęknięciem na prawo do poprzedniej drogi) V OS (DDS). Współautor Jasiu Malik (OS). Ciekawe, choć nazwa oddaje charakter stopni (była rozważana alternatywna nazwa: Wykopki). Być może prowadzone.

Korytarz nad Czarcimi Wrotami (Turnia I, tam gdzie jest m.in. Uśmiech Wisielca) – Od Tylca V+ OS (DDS) – komin po drugiej stronie niż większość dróg na tej skałce. Bardzo brzydkie i dlatego zapewne nie robione, tym bardziej, że można się dostać na pik dokładnie po przeciwnej stronie drogą IV+ (KD 35).

Niższy wierzchołek Czarcich Wrót (według KD Turnia dolna):

Nie Ma Powrotu Johnny (rysa przecinająca KD 49 – Nocny Lot na Miotle) VI OS (DDS). Całkiem ciekawe, dobra asekuracja. Zapewne nie prowadzone.

Droga im. Błogosławionej Faustyny (filarkiem na prawo od KD 49 – Nocnego Lotu na Miotle) VI+ RP (DDS). Współautor Jasiu Malik (OS). Dość ładne, chociaż niezbyt bezpieczne. Na pewno nie prowadzone.

Sokolica

Warianty Miksera – przejście trzech wyciągów jednym ciągiem z wpinaniem ekspresów (55 m), VI.1 RP-z (znajomość z przejść Zemsty Bonifratrów, Lewego Komina i Wiosennego Palenia Trawy).

Pytajniki – od lewej: (Przewodnik Jasia Malika – Pytajnik)

Fatwa (KK 70) VI.1+ OS (DDS + 2R + 1S + RZ). Współautor Jasiu Malik (OS). Dawna droga A2 – dół nieco kruchy, o dobrej asekuracji, góra to Szatańskie Wersety (od trzeciego przelotu). Raczej nie prowadzone.

Międzypycie (start Lewym Pytajnikiem, ok. 10 m nowego terenu do połączenia z Prawym Pytajnikiem i nim na pik) VI.1+ RP-z (DDS + 4H). Współautor Jasiu Malik (RP-z). Bardzo ładna droga o finezyjnej asekuracji. Na pewno nie prowadzone.

Zjazdowa Turnia – od lewej (Przewodnik Jasia Malika – Zjazdowa)

Yellow Point (start drogą KK 52, potem wprost do góry) VI.1+ RP-z (DDS). Współautor Jasiu Malik (RP-z). Bardzo ładna droga (mimo kruchego startu), ale asekuracja w kluczowym miejscu kiepska. Nazwa odzwierciedla definicję stylu YP według Johna Longa.

Prostowanie Drogi Pokutników (w górze KK 52) VI OS (1H + DDS). Współautor Jasiu Malik (RP-z). Ładne, niezła asekuracja, być może prowadzone.

Dolina Kluczwody

Setny Ubaw VI.2+ (1H+1R+DDS) RP-z. Droga na Dzikiej Turni II, nr 100 w przewodniku Barana-Opozdy (wyceniona na VI.1, co jest kiepskim żartem). Ubezpieczona częściowo przez Dawida, o ile wiem nigdy nie prowadzona. Asekurację w kluczowych trudnościach zapewniają dwie pętle (pierwszą można założyć z ziemi), później wysokie wyjście nad haka w terenie VI.2.

Czas Relaksu VI.2+ (DDS) RP-z. Droga na Zaroślaku, nr 108 w przewodniku Barana-Opozdy. Bardzo wymagająca rysa, o świetnej asekuracji z kostek i friendów. Przydatne stanowisko na półce, które warto osiągnąć ze zjazdu.

Władca Pierścienic VI.2 (4R) RP-z. Droga nr 109 w przewodniku Barana-Opozdy, wyceniona oryginalnie na VI.1+. Dawna rezerwacja Marcinków, Jasiu Malik uzupełnił asekurację (brakuje pierwszego przelotu i ringa zjazdowego). Prowadzenie wspólnie z Jasiem Malikiem. Przy okazji dróg na Zaroślaku…, istnieje tam droga Jasia Malika z roku 1997 Wspinanie Dla Opornych VI.1 (6R), która w przewodniku B-O ma nr 113 i wycenę VI+.

Leśna Baszta – od lewej

Rozmowy przy Wycinaniu Lasu (BO 21) VI.2 RP-z (1H + DDS). Współautor Jasiu Malik (RP-z). Ładne, choć wytężające (dawne VI.3). Lepiej nie atakować od razu z dołem. Nazwa upamiętnia ciężką pracę, włożoną w odtworzenie dolnej części tej drogi.

Droga nr 20a (BO 20a) – po powtórzeniu przeceniona do VI.1 (2H + DDS). Bardzo ładna. Uwaga! Haki po zasadniczych trudnościach drogi, ale asekuracja w trudnościach dobra.

Droga nr 20 (BO 20). Po powtórzeniu proponujemy wycenę V+ (2H + DDS). Też ładne, nieco gorsza asekuracja niż na 20a.

Ze starszych dróg Jasia (z 1992 r. i z 1998 r.) na przypomnienie zasługują (kontynuując na prawo) Półkomin Kurtyki (BO 18) VI+ (5R), Zza Pach Kobiety (BO 17) VI.1+ (5R + 1H + 1S + STZ) oraz Opium dla Ludu (BO 16) VI.1 (1S + 3H + 2R + STZ). Dwie ostatnie drogi mają wspólnego haka (czwarty przelot na Zza Pach, trzeci na Opium) oraz dwa ostatnie ringi plus stanowisko zjazdowe (z ringa i haka).

Zamkowa Strażnica – od lewej (Przewodnik Jasia Malika – Strażnica):

Dupa Jaś (start razem z drogą BO 43, później do zaciątka z lewej) VI.1 RP-z (1R + DDS). Współautor Jasiu Malik (RP-z). Całkiem ładne, choć dość niebezpieczne. Droga dedykowana wszystkim, którzy widząc ringa do wieszania drabiny Bachara (wbitego przez Jasia w 1989 r.) atakowali drogę i po wycofie rozpowszechniali wieści o “Jasiu Straszliwym”.

Warto wspomnieć o ładnej drodze na prawo, poprowadzonej przez Jasia Malika w 1998 r.: Dzień Chagalla (start między BO 42 a BO 43, później do połączenia z tą ostatnią drogą i rysą na pik) VI.2 (6S + STZ).

Zaroślak

Wspinanie dla Wariantów (droga BO 112) w końcu została poprowadzona przez Jasia RP-z (6R). Wycena skoczyła do VI.1+ .

Jasiu powtórzył też Czas Relaksu (BO 108) wprost od dołu, wycinając w tym celu przecinkę w pionowej dżungli. Trudności spadły w ten sposób z D4 / VI.2+ do (prawie) skalnego VI.2+.

Dolina Kobylańska

KulaBieriozka (BO 58a, KD 21 – Trawiasta Ścianka) VI RP-z (DDS). Brzydkie, miejscami kruche i niebezpieczne. Raczej nie prowadzone.

Turnia z Krokiem (Przewodnik Jasia Malika – Turnia z krokiem):

Ścianka z Rysą (KD 80) VI.1 RP-z, góra OS (3H + DDS). Ciekawa kombinacja, być może prowadzona. W dolnym miejscu (VI+) łatwe obejście trudności w prawo, w górnym miejscu (VI.1) kłopotliwe założenie kostki.

Żabi KońWąska Rysa (BO 26, KD 46) VI+ RP-z (DDS). Ciekawe, choć nieco kruche. Być może prowadzone.

DzwonNóż w Wzwodzie (BO 31, KD 115). Pierwsze przejście Andrzej Mirek OS w 1999 r., VI.1+ (DDS). Wytężające.

Dolina Szklarki:

Słoneczna Dolinka (turniczka ok. 15 m na lewo od Odcinka dla Świnek):

Jezioro Ochydzkie (lewa droga – ryskami) V+ OS (DDS). Współautor Jasiu Malik (OS). Nazwa mówi sama za siebie. Nie polecamy…

Szklana Pułapka (prawa droga – filarkiem) VI+ RP-z (DDS). Współautorzy: Jasiu Malik (RP-z) i Ewa Biedrzycka (RP-z). Droga dla wybitnych smakoszy – trzy pierwsze przeloty to skyhook i dwie kostki RP. Ale za to droga bardzo ładna.

Ogrodzieniec – od lewej (Przewodnik Jasia Malika – Ogrodzieniec):

Pachniesz Ben-Gayem (na lewo od Daleko i Blisko) VI.2 RP-z (1H + DDS). Współautor Jasiu Malik (RP-z). Dość wytężająca psychicznie, ale ładna. Stary hak z hakówki. Na pewno bez prowadzenia.

Agrestowa Rysa (na lewo od Pachniesz Ben-Gayem) V+ (DDS). Pierwsze przejście Jasiu Malik (OS). Zapewne nie prowadzona.

Wybitny Filar:

Uszy Szeroko Przymknięte (ok. 20 m w lewo od Agrestowej Rysy) VI.1 RP-z (DDS). Współautor Jasiu Malik (RP-z). Wytężająca i ładna. Na pewno bez prowadzenia.

Czysta Formalina (na lewo od Uszu) VI.1 RP-z (DDS). Współautor Jasiu Malik (RP-z). Nieco brzydsza i bardziej niebezpieczna niż poprzednia, ale i tak warta polecenia. Na pewno bez prowadzenia.

Mariusz Biedrzycki
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum