19 września 2000 08:01

Europa Wschodnia podbija Arco

W dniach 8-19.IX odbyły się kolejna edycja Rock Master 2000 w Arco. Nad Lago di Garda, skuszeni wysokimi nagrodami i prestiżem zawodów, przyjechali najlepsi. Na nowej ścianie rywalizowano w trzech konkurencjach: na trudność, na czas i buldering.

Zawody odbyły się pod dyktando zawodników z Europy Wschodniej. Honoru krajów, będących kolebką wspinaczki sportowej, broniły skutecznie jedynie kobiety w konkurencji na trudność. Ale z naszego punktu widzenia to dobrze, patrz wyniki Tomka Oleksego :))).

Nowa ściana

Na trudność

W nowej formule, na dwóch identycznych droga wspinano się jednocześnie i liczył się także czas przejścia, zwycięzcami pomimo naporu faworytów Liv Sansoz i Yujiego Hirayamy, zostali zeszłoroczni triumfatorzy, Muriel Sarkany i Evgeni Ovchinnikov. Również nadzieja Włochów, obecny Mistrz Świata Bernardino Langi nie był w stanie odebrać złota Rosjaninowi.

Na czas

W tej konkurencji widowni, liczącej ponad 1000 osób, największych emocji dostarczył Tomek Oleksy, który w eliminacjach osiągnął najlepszy czas zawodów 12.10 sec., a następnie wyślizgnął się z chwytu mając finał prawie w kieszeni. Alexei Gadeev zwyciężył z czasem 13.20 sec.

1) Gadeev Alexei (Rus)
2) Soubbotine Iakov (Rus)
3) Zakharov Vladimir (Ukr)
4) Oleksy Tomasz (Pol)
10) Muller Łukasz (Pol)

Buldering

Nietypowa formuła zawodów (dwa identyczne buldery i walka bezpośrednia) bardzo spodobały się Tomkowi Oleksemu, który w finale pokonał zeszłorocznego  triumfatora Daniela Andradę. Jest to największy sukces polskiego zawodnika na międzynarodowych zawodach. WIELKIE BRAWA!!! Iwona Gronkiewicz-Marcisz zajęła natomiast 9 miejsce. Konkurencję oglądało ok. 3 tys. widzów.