17 stycznia 2000 08:01

Trening Malcolma Smith’a na wytrzymałość siłową

Wytrzymałość siłowa, jak wiadomo jest jedną z najbardziej potrzebnych sprawności wykorzystywanych podczas ekstremalnej wspinaczki skałkowej (głównie podczas przejścia bardzo trudnego RP), ale również w boulderingu – gdzie ilość prób do trudnej przystawki może być uwarunkowana naszą wytrzymałością siłową. Nie jest łatwą rzeczą wytrenować organizm do maksimum i utrzymać najwyższą formę przez długi okres czasu, dlatego trening należy zaplanować tak by szczyt formy osiągnąć w odpowiednim czasie. Moja metoda treningu przewidziana jest na trzy tygodniowy cykl seansów w którym podstawowym filarem jest oczywiście wytrzymałość siłowa, ale nie tylko bo zawiera również elementy rozciągania i siły.

  1. trening zaczynamy rozgrzewką, najlepiej około 40 – 60 minut. Na początku wspinanie po dużych chwytach, nie sprawiające problemów. Z upływem czasu zwiększamy stopień trudności (nie należy forsować, gdy zaczyna ścinać nam kaczuchę, lub inny mięsień – należy odpocząć). Podczas rozgrzewki trzeba pamiętać o rozgrzaniu wszystkich partii mięśni. Gdy do dyspozycji mamy tylko małą salkę boulderową – rozgrzewamy się na drążku, pompkami, wymachami ramion, skakanką. Trzeba pamiętać że rozgrzewka jest najważniejszym elementem treningu.
  2. po rozgrzewce odpoczywamy chwilkę długą na łyk wody, następnie wymyślamy sobie przystawkę pięć do siedem ruchów i wykonujemy ją 10 razy z rzędu. Boulder musi być na tyle łatwy by móc go wykonać bez odpadnięcia i na tyle trudny by nie móc go zrobić 12 razy – tu ważna jest znajomość własnych możliwości. Po zakończeniu serii odpoczywamy do totalnego restu, ale też tak by nie ostygnąć. Następnie wymyślamy kolejną przystawkę tym razem trudniejszą i wykonujemy ją znowu 10 razy, ale ma być ona na tyle trudna by móc ją pokonać tylko 7 razy w ciągu. Znowu odpoczynek i następna przystawka powtarzana 10 razy – 5 razy w ciągu.
  3. na koniec treningu lekkie rozciąganie około 15 – 20 minut, bez przeginania – czyli nie do bólu!!!!

Trening ten wykonujemy 3 razy w tygodniu przeplatając go treningami wytrzymałościowymi i siłowymi pamiętając że w tym okresie wytrzymałość i siła nie są najważniejsze, czyli nie angażujemy w nie 100% siły.

Kaotik

Źródła: roc’n’wall
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum