31 sierpnia 1999 08:01

Wyprawa Colorado Plateau A.D. 1999

CEL SPORTOWY: ODNALEZIENIE W GĄSZCZU PRZEWODNIKÓW ORAZ DZIESIĄTKU WYDAŃ MAGAZYNÓW GÓRSKICH SENSOWNYCH REJONÓW SPORTOWYCH NA OPISYWANYM TERENIE – CEL OSIĄGNIĘTO

Wyprawa dotarła do kilkunastu rejonów i minirejonów (gdzie opisywana była jedna ściana i rzeczywiście więcej dróg w pobliżu nie było), wspinano się jak obliczono w siedmiu rodzajach skały i postaram się opisać najbardziej charakterystyczne doznania dla tych miejsc.

CEL NAUKOWY: BADANIE PLEMION INDIAN POD KĄTEM WPŁYWU NA KULTURĘ WSPINACZKOWĄ – JEST PRZEDMIOTEM NINIJSZEGO OPRACOWANIA

WUPATKI
Indianie Wupatki (czyt. Łopatki) zamieszkują okolice południowej krawędzi Wielkiego Kanionu rzeki Kolorado i to oni, sądząc po nazwie, są odpowiedzialni za wykopanie tej największej nieożywionej atrakcji turystycznej Ameryki.

Ustalono co następuje: Wielki Kanion jest tworem sztucznym i w związku z faktem ciągłej dewastacji – modyfikowania rzeźby skalnej – jest zaprzeczeniem idei wspinaczki klasycznej. Zostało to potwierdzone i przekazane szerokiej opinii (rzeszy pięciu milionów turystów rocznie) w sposób bardzo plastyczny: nie znalazł się jeszcze śmiałek i nie znajdzie…, ściany kanionu nigdy nie zostaną zdobyte. Brzmi to jak wyzwanie i mogłoby zainteresować autora artykułów i przewodników Grzegorza Kamyczka, który z pewnością nakreśliłby kierunki przyszłej eksploracji. Przeszkadza jednak przekonanie, że twórców kanionu, tych pseudorzeźbiarzy, należy skazać na wyrzucenie z annałów free climbingu razem z ich wielkim dziełem.Grand Colorado – sztuczny obiekt wspinaczkowy
(fot. Paula Rettinger)

NAVAJO
Indianie Navajo, ci współcześni, reprezentowani są najliczniej na terenach parku Monument Valley (czyt. mnemotechnicznie moniument a mnie to wali). Członkowie tego plemienia czczą wybitną skalną pałę Totem za sam fakt dotknięcia jego gładkich ciosów przez szamana, nie należącego przecież do ich społeczności, Rona Kauka.
O tym, że Ron jest naprawdę kimś świadczy fakt rozprzestrzeniania się jego popularności na obszarze kolejnych osiedli Nowej Huty (podobno trafił nawet na os. Bohaterów Września ).

Kult Rona w Monument Valley przejawia się ustanowieniem zaporowych cen za dojazd, wspięcie a także za zdejmowanie wizerunku świętej skały na kliszę fotograficzną. Zabiegi te przyczynią się, niewątpliwie, do zachowania skały w jej nienaruszonym stanie przez wiele tysiącleci, a pośrednio, także do badania wpływu erozji wspinaczkowej na jakość skały poprzez całkowitą negację wspinania.
O wyjaśnienie i pełne zrozumienie tej kwestii należałoby poprosić władze TPN-u, nie należy, wszak, zapominać o prekursorach tej szczytnej idei.Tych chwytów dotykał Ron Kouk
(fot. Paula Rettinger)

ANASAZI
Plemiona Anasazi zamieszkiwały rozległe doliny i kaniony krainy Four Corners na wiele lat zanim pojawili się tam wspinacze, ale to ich zaawansowana technologia obuwnicza pozwoliła na poszerzenie skali wspinaczkowej poza mityczny stopień VI UIAA, czyli amerykańskie 5.10. Skonstruowali również model obuwia bodaj najbardziej popularny wśród skalnych wyjadaczy znad Wisły, czyli Five Ten Anasazi Velcro.


Tak powinny wyglądać buty
Five Ten Anasazi Velcro od środka
(fot. Paula Rettinger)

Badacze spierają się natomiast czy także im przypisać wynalazek kleju do gumy BISON, bowiem obszar oraz czasookres występowania plemion i wspomnianej heraldycznej zwierzyny pokrywa się tylko częściowo.

PUEBLO
Wszyscy znawcy mitologii wspinaczkowej pamiętają postać półboga, półzwierzęcia Patricka Edlingera, nie każdy jednak wie, że rozwinął on swoje mistyczne zdolności dzięki odkryciu skalnego grota strzały, produkowanego od tysiącleci na obszarach występowania Indian Pueblo.
Od Nevady przez Utah, Arizonę, Nowy Meksyk aż do Teksasu znaleźć je można na straganach za około kilkanaście zielonych, a pamiętać należy o ręcznej robocie co wskazuje, że cena i tak nie jest wygórowana. Potomkowie starożytnych plemion, po pierwsze, pogłębili ideę krzewienia wiary i możliwości w odniesieniu do własnego organizmu przez stosowanie zaklęć i amuletów. Po drugie, są twórcami ekonomii TEN DOLARS, którą z powodzeniem można zaproponować wójtowi rodzimych Ciężkowic. I za to im chwała.

(OPRACOWANIE NINIEJSZE STANOWI WSTĘP DO PRACY DOKTORSKIEJ AUTORA)

Grzegorz Kaczmarczyk
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum