18 lipca 1999 08:01

Przejście Dimonda

Longs Peak (Colorado, USA), a właściwie jego wschodnia ściana (zwana też The Diamond) doczekała się drugiego polskiego przejścia. Ściana ta nie jest powszechnie znana wśród wspinaczy z Europy, niemniej jest prawdopodobnie “najpoważniejszą” ścianą skalna w USA. Pomimo że jej wysokość to 500 m, jednak podstawa znajduje się na wysokości 3 900 m npm, a szczyt ma 4345 m npm. To oraz bardzo niestabilna pogoda powodują, że poprowadzone tam drogi są porównywalne klasą do alpejskich extremów.

Longs Peak, The Diamond (fot. wikipedia)

Longs Peak, The Diamond (fot. wikipedia)

Pierwszym polskim zespołem, który zmierzył się z tą ścianą byli Jacek Krawczyk i Krzysiek Dziubek. Przeszli oni jeden z trudnych standardów Yellow Wall (5.10+). Pomimo tak skromnej wyceny droga zawiera kilka wyciągów 5.11. Drogę tę przeszedł 18.07 tego roku Piotr Sztaba wraz z amerykańskim partnerem. Miejmy nadzieję, że dzięki niewielkiej odległości ściany, od polskiej osady w Colorado (z Boulder to jakieś 50 mil), to nie ostatni polski akcent na tej ścianie.

A oto mrożąca krew w żyłach opowieść Sztaby o wyczynach na amerykańskim urwisku: Historia o sztormowej krainie – Colorado.

P.S. W zeszłym roku Marcin Kacperek pokonał na Diamondzie drogę Casual 5.10b.

Gienek
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum