Zielona Góra

Ostatnia modyfikacja: 17.03.2013

Opracowanie: Artur Pierzchniak i Adam Olejniczak

Zdjęcia: Jacek Bronowski



Rejon znajduje się w rezerwacie Zielona Góra w pobliżu Olsztyna. Jesto to  spore  wzgórze  zbudowane w starym lesie dębowo bukowym. Cała okolica tonie w  lasach  i  zielonych  pagórach.  Obecnie na Zielonej Górze można po wspinać na ponad 40 drogach w  przedziale trudności od V do VI.4+. Drogi, sięgające nawet 25 m, są dobrze ubezpieczone. Biegną głównie płytami i filarami.  Jest kilka świetnych rys do prowadzenia na własnej asekuracji. Skała jest lita i czysta.

Rejon leży w lesie, co latem gwarantuje w cieniu przyjemne wspinanie.  Skały znajdują się w rezerwacie, należy zachowywać się kulturalnie. Wspinanie nie jest zabronione i nie było przypadków przepędzania wspinaczy.



Kwatery prywatne

Baza w Olsztynie, choć w Kusiętach też coś się znajdzie. 



Dojazd 

Do skał w rezerwacie Zielona Góra najprościej  dojechać z  Olsztyna. Z  rynku  kierujemy się na Kusięta  i  jedziemy  ok. 5 km. Przejeżdżając  prawie  całą wieś Kusięta, mijamy  po drodze malownicze Góry Towarne. Jedziemy cały czas wzdłuż linii kolejowej, aż do przystanku MPK (Kusięta II).  Znajduje się tu tabliczka turystyczna z mapką kierująca na rezerwat Zielona Góra. Skręcamy i żwirową drogą podjeżdżamy przez most aż pod widoczne z daleka duże wzgórze leśne. Na skraju lasu przy tablicy znajduje się miejsce do  parkowania.  Z parkingu idziemy ok. 500 m ścieżką lub czerwonym szlakiem pod skały. Skały są położone w głębi lasu na górze wzniesienia. 



Historia 

Historia wspinania w skałach Zielonej Góry sięga lat 80. i 90. XX wieku. Wspinało się tu wielu wspinaczy z Częstochowy, głównie na wędkę w płytach i na własnej asekuracji w rysach. Zostają wtedy poprowadzone najładniejsze tutejsze rysy. Zaczynają też pojawiać pierwsze ospitowane drogi w płytach. Np. obity przez Artura Pierzchniaka Spirit Horse, jeden z trudniejszych, tarciowych ekstremów płytowych Zielonej Góry, ale także niełatwe Panelowe Roboty i Paździerzowe Ludzie, drogi obite przez Mariusza Szymanka.  Wiele dróg i głębsza eksploracja rejonu rusza od 2002 roku. Praktycznie w każdym sezonie powstaje coś nowego. Wytyczane są drogi na Płetwie, Kowadle, Podkowadle i w części centralnej. Kilka nowości i trudnych dróg powstaje w latach 2006-2009. Między innymi efektowny, długi, płytowy i przedłużony solidną rysą Pterodaktyl lub czujny, pełzający  Johny  Brawo i  krawądkowa płyta Godzilla Magilla. Wszystkie te drogi, jak i większość innych w tych skałach, powstały za sprawą Mariusza Szymanka i Artura Pierzchniaka, którzy najczęściej z własnych prywatnych  środków finansowych wymienili stare ringi i osadzali asekuracje na nowych drogach. W rezerwacie Zielona Góra działali i nowe drogi zrobili także: Karol Brzykcy, Patryk Dudek i Jurek Kapkowski.

Skały

Nazwa skałyLiczba dróg
Kowadło 4
Pod Kowadle 4
Płetwa 10
Zielona Góra 24
Diabelskie Schronisko 5
Północny Cyrk 0

Przejścia

dodaj przejście

Szukaj w topo

przerwa
Jak dodać przejście
Liczba dróg: 47 dodaj drogę

Zielona Góra - Liczba dróg w bazie wg. skali Kurtyki

?0
I0
II0
III1
III+0
IV0
IV+1
IV-0
V2
V+2
V-0
VI2
VI+5
VI+/10
VI-0
VI.16
VI.1+5
VI.1+/20
VI.21
VI.2+5
VI.2+/30
VI.2/2+0
VI.34
VI.3+3
VI.3+/41
VI.3/3+0
VI.42
VI.4+1
VI.4+/50
VI.4/4+0
VI.51
VI.5+0
VI.5+/60
VI.5/5+0
VI.60
VI.6+0
VI.6+/70
VI.6/6+0
VI.70
VI.7+0
VI.7+/80
VI.7/7+0
VI.80

Najlepiej oceniane drogi

1
Amazulu
Rejon: Zielona Góra

Średnia ocena: srednia srednia srednia srednia srednia Ilość:1

2
Normalka
Rejon: Zielona Góra

Średnia ocena: srednia srednia srednia srednia srednia Ilość:1

3
Hakuna Matata
Rejon: Zielona Góra

Średnia ocena: srednia srednia srednia srednia srednia Ilość:1