Grochowiec Wielki

Ostatnia modyfikacja: 11.04.2013

 Tekst i rysunki: Tomasz ŚlusarczykOpis

Grochowiec Wielki położony jest blisko południowego skraju Wyżyny Częstochowskiej, około 5 km na południe od Ogrodzieńca, pomiędzy dwiema wioskami: Żelazkiem i Ryczowem. Wzniesienie na którym znajdują się skały liczy sobie 486 m n.p.m. i jest jednym z najwyższych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.Rejon Grochowca tworzą cztery skały: Słoń, Nosorożec, Tapir oraz  przygotowany ostatnio do  wspinania Pancernik.Parkowanie

Najlepiej jest zostawić auto przy ujęciach wody z tyłu Grochowca. Parkowanie na wprost ściany nie jest dobrym pomysłem. Jeśli chcemy wspinać się tylko na Pancerniku można zostawić auto 200 metrów dalej w strone Ryczowa, przy budynku transformatora.Wspinanie

Wspinaczka na Grochowcu skupia się głównie na dwóch skałach: na Słoniu i Nosorożcu.

Słoń oferuje piękne wspinanie po białym, dziurkowanym wapieniu. W prawej części ściany drogi mają charakter techniczno-wytrzymałościowy, w lewej można spróbować sił na bulderowych liniach. Odmienny charakter ma wspinaczka na Nosorożcu. Na jego zacienionej ścianie dominują siłowe drogi poprowadzone przewieszonymi rysami. Najmniejszy ze wszystkich Tapir z roku na rok coraz bardziej zarasta. Ciekawą propozycją są drogi na Pancerniku oferujacym przeważnie, bulderowe linie w niewielkim przewieszeniu.

W 2. połowie lat 90. na Grochowcu działał ś.p. Waldemar Baranik i właśnie jemu zawdzięczamy powstanie kilkunastu linii na tej pięknej skale.

Tak oto Mariusz Dąbrowski wspomina Waldka Baranika:To właśnie jego osoba była pierwowzorem do legend o wspaniale się wspinających rolnikach na Jurze, którzy prosto z pola wiązali się liną i robili trudne drogi. Byłem świadkiem jak kiedyś na wiosnę, spacerując pod Wodną Skałą na Kołoczku, podszedł ubrany w waciak i gumiaki, do chłopców walczących na "Pajączkach" spytał się czy może spróbować. Oni z uśmieszkami politowania podali mu linę. On jeszcze pożalił się że ma tylko te zabłocone buciory i poszedł w górę i ........ zrobił VI.3+ w gumofilcach!Miał ogromną moc w dłoniach. Ogólnie był bardzo silny i to bez żadnego treningu. To genetyczne uwarunkowanie robiło z niego niezłego wspinacza, ale także trafiało się, że jak kogoś klepnął (nie uderzył, a tak sobie przyjacielsko poklepał) po pijaku, to tę osobę zabierano do szpitala.

Oprócz niego Na Grochowcu swój ślad odcisnęli Piotr Korczak i Tomasz Samitowski prowadząc Nabrzmiałe Gruczoły oraz Adam Doleżych - autor Doleżychówki.Uwaga!

Obecnie na Grochowcu jest wymieniana asekuracja. Dzięki pracy Piotra Drobota została do dnia dzisiejszego wymieniona asekuracja na większości starych dróg. Doszły również nowe linie, a także pojawiły się nowe projekty. Obecnie na ukończenie prac czeka lewa część ściany Słonia.

Należy pamiętać: prace ekiperskie na Grochowcu odbywają się dzięki Polskiemu Związkowi Alpinistycznemu oraz Związkowi Gmin Jurajskich, które to instytucje finansują sprzęt, klej i ringi.
Skały

Nazwa skałyLiczba dróg
Słoń 23
Pancernik 10
Tapir 3
Nosorożec 11

Przejścia

dodaj przejście

Szukaj w topo

przerwa
Jak dodać przejście
Liczba dróg: 47 dodaj drogę

Grochowiec Wielki - Liczba dróg w bazie wg. skali Kurtyki

?4
I0
II0
III1
III+0
IV1
IV+2
IV-0
V6
V+3
V-0
VI1
VI+3
VI+/10
VI-0
VI.14
VI.1+4
VI.1+/20
VI.23
VI.2+5
VI.2+/30
VI.2/2+0
VI.31
VI.3+3
VI.3+/40
VI.3/3+0
VI.41
VI.4+4
VI.4+/50
VI.4/4+0
VI.51
VI.5+0
VI.5+/60
VI.5/5+0
VI.60
VI.6+0
VI.6+/70
VI.6/6+0
VI.70
VI.7+0
VI.7+/80
VI.7/7+0
VI.80

Najlepiej oceniane drogi

1
Taniec ze Słoniem
Rejon: Grochowiec Wielki

Średnia ocena: srednia srednia srednia srednia srednia Ilość:3

2
Doleżychówka
Rejon: Grochowiec Wielki

Średnia ocena: srednia srednia srednia srednia srednia Ilość:7

3
Prześliczna wiolonczelistka
Rejon: Grochowiec Wielki

Średnia ocena: srednia srednia srednia srednia srednia Ilość:5